« Back to GoBlueRaiders.com
Sun Belt Conference Indoor Track & Field Championships
March 1-2, 2003  .  Convocation Center  .  Jonesboro, Arkansas
**************************************************************************************

MEN''S RESULTS

HIGH JUMP:  1. Terry LoFrese, Arkansas State, 6-10 (2.08).  2. (TIE)
Jarrod Stone, North Texas and James Lundberg, Arkansas-Little Rock, 6-8
(2.03).  4. Yandiel Muniz, Florida International, 6-8 (2.03).  5. Jeremy
Hebert, Louisiana-Lafayette, 6-8 (2.03).  6. Pierre Ingram, Middle
Tennessee, 6-6 (1.98).  7. Chris Johnson, South Alabama, 6-4 (1.93).  8.
Jacob Fehler, Arkansas State, 6-2 (1.87).   9. (TIE) Ben Botello, North
Texas and Richard Hymel, New Olreans, 6-2 (1.87).  11. (TIE) Matthew
Moore, Western Kentucky and Randy McKeever, Middle Tennessee, 6-0
(1.82).  13. Craig Robinson, Arkansas State, 5-10 (1.77).
SHOT PUT:  1. Candon Powell, Arkansas State, 57-2 3/4 (17.44).  2. Raigo
Toompuu, Western Kentucky, 52-10 1/4 (16.11).  3. Jerome Carrothers,
North Texas, 52-4 (15.95).  4. Kristo Galeta, Western Kentucky, 50-2 1/2
(15.30).  5. Julian Green, New Orleans, 47-9 (14.55).  6. Greg Hensgens,
Louisiana-Lafayette, 47-2 1/2 (14.39).  7. Ryan Thomas, Western
Kentucky, 45-7 3/4 (13.91).  8. Willie Parker, Middle Tennessee, 43-10
(13.36).  9. Craig Morehead, Western Kentucky, 43-6 (13.26).  10. Craig
Robinson, Arkansas State, 42-7 1/2 (12.99).  11. Josh Cuellas, North
Texas, 42-6 1/4 (12.96).  12. Lindsay Sims, Middle Tennessee, 42-0 3/4
(12.82).  13. Terry LoFrese, Arkansas State, 40-9 (12.42).  14. Ben
Brake, Western Kentucky, 37-6 (11.43).  15. Nathan Roop, Arkansas State,
32-2 3/4 (9.82).  Jude Numa, New Orleans, foul.
LONG JUMP:  1. Mesut Yavas, Arkansas State, 25-2 3/4 (7.68) (NEW SBC
MEET RECORD.  Old record of 25-0 3/4 by Gabe Clement,
Louisiana-Lafayette).  2. Lawrence Willis, Louisiana-Lafayette, 23-9 1/4
(7.24).  3. Sean Waller, Middle Tennessee, 23-7 (7.18).  4. Jacob
Fehler, Arkansas State, 23-1 1/4 (7.04).  5. James Lundberg,
Arkansas-Little Rock, 23-0 3/4 (7.02).  6. JJ Sturm, Middle Tennessee,
22-11 1/2 (6.99).  7. Derek Richardson, Louisiana-Lafayette, 22-11 1/4
(6.99).  8. Jonathon Brown, Western Kentucky, 22-10 1/4 (6.96).  9.
Wesley Dupar-Scott, Middle Tennessee, 22-5 3/4.  10. Don McGee, North
Texas, 21-9 1/4 (6.63).  11. Nathan Roberts, North Texas, 21-4 3/4
(6.52).  12. Martin Sana, South Alabama, 21-2 1/2 (6.46).  13. Terry
LoFrese, Arkansas State, 21-1 1/4 (6.43).  14. Jarrod Stone, North
Texas, 20-11 (6.37).  15. Devon Radford, New Orleans, 20-9 1/2 (6.33).
16. Onome Ugbeme, New Orleans, 20-7 (6.27).  17. Kenny Minton,
Louisiana-Lafayette, 20-6 3/4 (6.26).  18. Antonio Veals, Western
Kentucky, 19-0 (5.79).  19. Imevbore Elugbe, Arkansas State, 17-9 1/4
(5.41).  20. Marcus Washington, North Texas, 16-1 (4.90).
800-METER RUN:  PRELIM #1:  1. Seth Bortey, Arkansas State, 1:54.47.  2.
Andy Shokur, Arkansas-Little Rock, 1:56.16.  3. John Fletcher, North
Texas, 1:56.96.  4. Greg Threat, Western Kentucky, 1:58.41.  5.
Laronious Reddix, South Alabama, 1:58.44.  6. Ryan Howell, Western
Kentucky, 2:02.07.  7. Tony Chambers, Arkansas State, 2:02.70.  PRELIM
#2:  1. Dmitry Shokur, Arkansas-Little Rock, 1:55.88.  2. Jameel Wilson,
New Orleans, 1:56.88.  3. Kwesi Cudjoe-Chow, New Orleans, 1:58.21.  4.
Elliot Mason, Florida International, 1:58.59.  5. Doug Trantham,
Arkansas-Little Rock, 1:58.86.  6. Jeremiah Carter, South Alabama,
1:59.48.  7. Caleb McCain, Western Kentucky, 1:59.l74.  PRELIM #3:  1.
Michael Krebs, North Texas, 1:56.74.  2. Philbert Amuzu, Arkansas State,
1:57.25.  3. Antoine Chabanne, New Orleans, 1:58.43.  4. Wensher
Maurice, Western Kentucky, 1:58.60.  5. Brad Meredith, Western Kentucky,
1:59.86.  6. Quentin Arnold, North Texas, 2:00.16.  7. Augustine Amonge,
Western Kentucky, 2:01.12.  8. Bryan Jackson, Arkansas-Little Rock,
2:11.40.  FINALS:  1. Jameel Wilson, New Orleans, 1:53.13.  2. Dmitry
Shokur, Arkansas-Little Rock, 1:55.88.  3. Seth Bortey, Arkansas State,
1:53.59.  4. Andrey Shokur, Arkansas-Little Rock, 1:55.06.  5. Michael
Krebs, North Texas, 1:55.23.  6. Kwesi Cudjoe-Chow, New Orleans,
1:55.89.  7. Philbert Amuzu, Arkansas State, 1:56.73.  8. John Fletcher,
North Texas, 1:58.10.  9. Greg Threat, Western Kentucky, 2:01.23.
400-METER DASH:  PRELIM #1:  1. Sean Waller, Middle Tennessee, 49.28.
2. Zeric Armenteros, Florida International, 49.57.  3. Jay Vanderford,
North Texas, 50.10.  4. Matt Law, South Alabama, 51.34.  5. Spenser
Robinson, New Orleans, 54.48.  PRELIM #2:  1. Tim Hicks, Middle
Tennessee, 48.69.  2. Terrance Wills, New Orleans, 49.25.  3. Arthur
Franklin, South Alabama, 49.36.  4. Nicholas Marchan,
Louisiana-Lafayette, 52.27.  5. Jason Carter, South Alabama, 53.38.
PRELIM #3:  1. David Turner, North Texas, 48.49.  2. Jon Erik Shanklin,
Louisiana-Lafayette, 48.79.  3. Olivier Monfort, New Orleans, 49.29.  4.
Darrell Holloway, Louisiana-Lafayette, 51.27.  5. Nathan Jackson,
Arkansas State, 57.02.  PRELIM #4:  1. Victor Okorie, Middle Tennessee,
49.10.  2. Fred Williams, Middle Tennessee, 49.68.  3. Sean Prospect,
Florida International, 50.43.  4. Mike Sneed, Florida International,
51.12.  5. Ben Botello, North Texas, 53.47.  FINALS:  1. Sean Waller,
Middle Tennessee, 47.95.  2. David Turner, North Texas, 48.16.  3. Tim
Hicks, Middle Tennessee, 48.67.  4. Fred Williams, Middle Tennessee,
48.77.  5. Jon Erik Shanklin, Louisiana-Lafayette, 49.18.  6. Zeric
Armenteros, Florida International, 49.29.  7. Victor Okorie, Middle
Tennessee, 49.32.  8. Arthur Franklin, South Alabama, 49.37.  9. Olivier
Monfort, New Orleans, 49.46.  10. Terrance Wills, New Orleans, 50.07.
11. Jay Vanderford, North Texas, 50.30.  12. Sean Prospect, Florida
International, 50.68.
55-METER DASH:  PRELIM #1:  1. Mardy Scales, Middle Tennessee, 6.27.  2.
Jean Byron, Florida International, 6.67.  3. Grant Jarnigan, Western
Kentucky, 6.70.  4. Tyshon Reed, Arkansas State, 6.75.  5. Jimmy Josko,
Florida International, 6.89.  PRELIM #2:  1. Wesley Dupar-Scott, Middle
Tennessee, 6.37.  2. Derek Logan, North Texas, 6.56.  3. Brian
Oldenstam, New Orleans, 6.73.  4. Marcus Burden, South Alabama, 6.80.
Dante Jackson, Arkansas-Little Rock, did not start.  PRELIM #3:  1. DJ
Spann, Middle Tennessee, 6.32.  2. Kwesi Byrd, South Alabama, 6.58.  3.
James Lundberg, Arkansas-Little Rock, 6.60.  4. Don McGee, North Texas,
6.62.  5. Nick Judice, Louisiana-Lafayette, 6.73.  PRELIM #4:  1.
Jonathon Brown, Western Kentucky, 6.37.  2. Jamare Clarington, Florida
International, 6.56.  3. Shane Brown, Arkansas State, 6.60.  4. Greg
Cole, Arkansas State, 6.85.  5. Antonio Veals, Western Kentucky, 6.88.
PRELIM #5:  1. Everett Fraser, South Alabama, 6.42.  2. Larry Blash,
Florida International, 6.49.  3. Sherman Finley, Louisiana-Lafayette,
6.63.  Joe Grimes, Arkansas State, did not start.  PRELIM #6:  1. Omar
Ali, Middle Tennessee, 6.49.  2. Earnest Kelley, North Texas, 6.53.  3.
Nathan Roberts, North Texas, 6.57.  4. Josh Foster, Arkansas State,
6.64.  PRELIM #7:  1. Mesut Yavas, Arkansas State, 6.47.  2. Brad
Eickhoff, Western Kentucky, 6.50.  3. Darrell Carter, Arkansas State,
6.51.  4. Kade Slaughter, Louisiana-Lafayette, 6.68.  FINALS:  1. Mardy
Scales, Middle Tennessee, 6.31.  2. DJ Spann, Middle Tennessee, 6.36.
3. Wesley Dupar-Scott, Middle Tennessee, 6.40.  4. Mesut Yavas, Arkansas
State, 6.49.  5. Everett Fraser, South Alabama, 6.53.  6. Brad Eickhoff,
Western Kentucky, 6.55.  7. Larry Blash, Florida International, 6.62.
8. Jonathon Brown, Western Kentucky, 6.72.  9. Omar Ali, Middle
Tennessee, 6.81.  Darrell Carter, Arkansas State, did not start.
55-METER HURDLES:  PRELIM #1:  1. Jasper Demps, Middle Tennessee, 7.51.
2. Andre Rollins, Florida International, 7.74.  3. Louis Roqumore,
Louisiana-Lafayette, 7.81.  4. Matt McClure, Western Kentucky, 8.09.  5.
Jay Vanderford, North Texas, 8.10.  PRELIM #2:  1. Linnie Yarbrough,
Middle Tennessee, 7.52.  2. Lawrence Leben, Louisiana-Lafayette, 7.68.
3. Manny Mallam, North Texas, 7.69.  4. Jacob Fehler, Arkansas State,
8.08.  5. Eric Nattes, Louisiana-Lafayette, 8.18.  PRELIM #3:  1. Greg
Lee, Arkansas-Little Rock, 7.52.  2. Terah Dardy, Florida International,
7.75.  3. Julien Mvoutoukoulou, South Alabama, 8.00.  Greg Stewart,
Louisiana-Lafayette, did not finish.  PRELIM #4:  1. Jamare Clarington,
Florida International, 7.53.  2. Brad Orr, Middle Tennessee, 7.61.  3.
Marcus Washington, North Texas, 7.85.  Ben Rogers, Louisiana-Lafayette,
did not finish.  FINALS:  1. Greg Lee, Arkansas-Little Rock, 7.52.  2.
Linnie Yarbrough, Middle Tennessee, 7.54.  3. Lawrence Leben,
Louisiana-Lafayette, 7.58.  4. Jamare Clarington, Florida International,
7.62.  5. Brad Orr, Middle Tennessee, 7.65.  6. Jasper Demps, Middle
Tennessee, 7.72.  7. Andre Rollins, Florida International, 7.72.  8.
Manny Mallam, North Texas, 7.81.  9. Terah Dardy, Florida International,
7.87.  10. Louis Roqumore, Louisiana-Lafayette, 8.09.
3,000-METER RUN:  1. Levi Sybert, Middle Tennessee, 8:42.90.  2. Eduardo
Rodriguez, Florida International, 8:43.88.  3. Geoffrey Lagat, Middle
Tennessee, 8:43.92.  4. Samson Kipchirchir, South Alabama, 8:47.18.  5.
Seth Bortey, Arkansas State, 8:52.58.  6. David Altmaier, Western
Kentucky, 8:59.16.  7. Mike Felsberg, Florida International, 9:01.29.
8. Mulupi Meeshack, New Orleans, 9:01.59.  9. Ryan Dupre,
Louisiana-Lafayette, 9:05.98.  10. Daniel Roberts, Western Kentucky,
9:06.86.  11. Ben McClure, Western Kentucky, 9:13.53.  12. Chris Young,
Western Kentucky, 9:14.64.  13. John Eckart, Arkansas-Little Rock,
9:17.96.  14. Justin Lemaire, Louisiana-Lafayette, 9:18.64.  15. Walter
Whitfield, Louisiana-Lafayette, 9:22.06.  16. Nick Bouterie,
Louisiana-Lafayette, 9:30.07.  17. Nick Meaux, Louisiana-Lafayette,
9:30.23.  18. J.P. Joubert, Western Kentucky, 9:33.79.  Peter Marston,
Arkansas-Little Rock, did not finish.  Enda Grandfield, Western
Kentucky, did not finish.
200-METER DASH:  PRELIM #1:  1. Mardy Scales, Middle Tennessee, 21.72.
2. Jamare Clarington, Florida International, 22.36.  3. Nathan Roberts,
North Texas, 22.63.  4. Marcus Burden, South Alabama, 22.72.  Derek
Richardson, Louisiana-Lafayette, did not start.  Greg Stewart,
Louisiana-Lafayette, did not start.  PRELIM #2:  1. Jonathon Brown,
Western Kentucky, 21.75.  2. Victor Okorie, Middle Tennessee, 22.37.  3.
Mike Sneed, Florida International, 22.43.  4. Earnest Kelley, North
Texas, 22.63.  5. Greg Cole, Arkansas State, 23.13.  6. Jean Byron,
Florida International, 23.22.  PRELIM #3:  1. Wesley Dupar-Scott, Middle
Tennessee, 21.58.  2. David Turner, North Texas, 22.14.  3. Shane Brown,
Arkansas State, 22.86.  4. Sherman Finley, Louisiana-Lafayette, 23.04.
Joe Grimes, Arkansas State, did not start.  Darrell Carter, Arkansas
State, did not start.  PRELIM #4:  1. Brad Eickhoff, Western Kentucky,
21.84.  2. Derek Logan, North Texas, 22.14.  3. Zeric Armenteros,
Florida International, 22.32.  4. Josh Foster, Arkansas State, 22.70.
5. Larry Blash, Florida International, 22.76.  6. Andre Rollins, Florida
International, 23.61.  PRELIM #5:  1. DJ Spann, Middle Tennessee,
21.60.  2. Brad Orr, Middle Tennessee, 21.68.  3. Kwesi Byrd, South
Alabama, 22.43.  4. Grant Jarnigan, Western Kentucky, 23.12.  5. Jimmy
Josko, Florida International, 23.25.  6. Nick Judice,
Louisiana-Lafayette, 23.44.  PRELIM #6:  1. Kade Slaughter,
Louisiana-Lafayette, 21.96.  2. Omar Ali, Middle Tennessee, 21.96.  3.
Jon Erik Shanklin, Louisiana-Lafayette, 22.00.  4. Everett Fraser, South
Alabama, 22.34.  5. Tyshon Reed, Arkansas State, 24.90.  Brian
Oldenstam, New Orleans, did not start.  FINALS:  1. Mardy Scales, Middle
Tennessee, 21.16 (PROVISIONAL NCAA QUALIFYING TIME).  2. Wesley
Dupar-Scott, Middle Tennessee, 21.63.  3. DJ Spann, Middle Tennessee,
21.66.  4. Brad Eickhoff, Western Kentucky, 21.73.  5. Brad Orr, Middle
Tennessee, 21.84.  6. Kade Slaughter, Louisiana-Lafayette, 21.96.  7.
Omar Ali, Middle Tennessee, 22.01.  8. Jon Erik Shanklin,
Louisiana-Lafayette, 22.17.  9. David Turner, North Texas, 22.23.  10.
Derek Logan, North Texas, 22.32.  11. Zeric Armenteros, Florida
International, 22.99.  Jonathon Brown, Western Kentucky, did not start.
DISTANCE MEDLEY RELAY:  1. New Orleans (Jameel Wilson-Terrance
Wills-Kwesi Cudjoe-Chow-Mulupi Meeshack), 10:29.01.  2. Florida
International (Noel Delgadillo-Elliot Mason-Terah Dardy-Sean Prospect),
10:30.73.  3. Middle Tennessee (Josh Carroll-Edwin Koech-Zack
Wood-Anthony McGary), 10;32.07.  4. North Texas (Justin Kauffman-Nic
Griffin-Manny Mallam-Brad Thompson), 10:35.79.  5. Western Kentucky
(Joseph Van Zee-Matt McClure-Greg Threat-Augustine Amonge), 10:47.29.
6. Louisiana-Lafayette (Chad Campbell-Adrian Garcia-Nicholas
Marchan-Darrell Holloway), 10:50.01.  7. South Alabama (Jeremiah
Carter-Matt Law-Samson Kipchirchir-Laronious Reddix), 10:55.49.
Arkansas State (Philbert Amuzu-Seth Bortey-Tony Chambers-Craig
Robinson), did not finish.
35#-WEIGHT THROW:  1. Candon Powell, Arkansas State, 58-11 1/2 (17.97)
(NEW SBC MEET RECORD.  Old record of 50-5 1/4 by Ahville Black,
Louisiana Tech, 2-25-01).  2. Raigo Toompuu, Western Kentucky 49-10 1/2
(15.20).  3. Ryan Thomas, Western Kentucky, 49-0 1/2 (14.94).  4. Craig
Morehead, Western Kentucky, 47-6 1/2 (14.49).  5. Greg Hensgens,
Louisiana-Lafayette, 47-0 (14.32).  6. Ben Brake, Western Kentucky, 44-5
(13.53).  7. Nathan Roop, Arkansas State, 42-4 (12.90). 8. Willie
Parker, Middle Tennessee, 35-5 1/2 (10.80).  9. Jude Numa, New Orleans,
32-7 (9.93).  Kristo Galeta, Western Kentucky, did not start.
TRIPLE JUMP:  1. Lawrence Willis, Louisiana-Lafayette, 50-11 1/4
(15.52).  2. Lawrence Leben, Louisiana-Lafayette, 47-01 1/4 (14.35).  3.
Mesut Yavas, Arkansas State, 47-0 1/4 (14.33).  4. Jarrod Stone, North
Texas, 46-5 (14.14).  5. Kareem Bland, Middle Tennessee, 45-8 (13.91).
6. Kenny Minton, Louisiana-Lafayette, 45-4 3/4 (13.83).  7. Justin
Cummins, South Alabama, 44-3 3/4 (13.50).  8. Chris Johnson, South
Alabama, 44-2 3/4 (13.48).  9. Ezra Bialy, South Alabama, 44-0 (13.41).
10. (TIE) Don McGee, North Texas and Imevbore Elugbe, Arkansas State,
43-0 (13.10).  12. JJ Sturm, Middle Tennessee, 42-3 1/4 (12.88).  13.
Devon Radford, New Orleans, 42-1 1/4 (12.83).  James Lundberg,
Arkansas-Little Rock, did not start.
MILE RUN:  1. Dmitry Shokur, Arkansas-Little Rock, 4:15.58.  2. Andrey
Shokur, Arkansas-Little Rock, 4:18.53.  3. Seth Bortey, Arkansas State,
4:19.64.  4. Levi Sybert, Middle Tennessee, 4:23.82.  5. Elliot Mason,
Florida International, 4:25.45.  6. Justin Kauffman, North Texas,
4:26.39.  7. Anthony McGary, Middle Tennessee, 4:27.28.  8. Noel
Delgadillo, Florida International, 4:28.70.  9. Augustine Amonge,
Western Kentucky, 4:30.72.  10. Caleb McCain, Western Kentucky,
4:31.35.  11. Ryan Dupre, Louisiana-Lafayette, 4:31.74.  12. Ryan
Howell, Western Kentucky, 4:34.82.  13. Edwin Koech, Middle Tennessee,
4:34.91.  14. Brad Thompson, North Texas, 4:38.65.  15. Josh Carroll,
Middle Tennessee, 4:39.55.  16. Brad Meredith, Western Kentucky,
4:40.53.  17. Chad Campbell, Louisiana-Lafayette, 4:40.76.  18. Joseph
Van Zee, Western Kentucky, 4:41.00.  19. Zack Wood, Middle Tennessee,
4:41.22.  20. Justin Lemaire, Louisiana-Lafayette, 4:41.71.  21. Nick
Meaux, Louisiana-Lafayette, 4:44.69.  22. Adrian Garcia,
Louisiana-Lafayette, 4:45.60.  23. Tony Chambers, Arkansas State,
4:46.37.
POLE VAULT:  1. Gustavo Rehder, Arkansas State, 17-0 (5.18).  2. Brad
Tyler, Arkansas State, 16-6 (5.02).  3. Ryan Lancon, North Texas, 16-6
(5.02).  4. Thomas Fowlkes, South Alabama, 16-0 (4.87).  5. Chris
Mordecai, North Texas, 15-6 (4.72).  6. Zeke Wilson, Arkansas State,
14-6 (4.41).  7. Matthew Moore, Western Kentucky, 14-0 (4.26).  8. (TIE)
Brandon Oliver, South Alabama and Michael Barrett, South Alabama, 14-0
(4.26).  10. Jacob Fehler, Arkansas State, 14-0 (4.26).  11. Scott
Lowry, Louisiana-Lafayette, 13-6 (4.11).  12. Terry LoFrese, Arkansas
State, 13-0 (3.96).  13. Ben Botello, North Texas, 13-0 (3.96).  Iff
Gambetta, Florida International, no height.  Lupe Florez, North Texas,
no height.
5,000-METER RUN:  1. Eduardo Rodriguez, Florida International,
15:18.32.  2. Geoffrey Lagat, Middle Tennessee, 15:19.23.  3. Mike
Felsberg, Florida International, 15:19.34.  4. Samson Kipchirchir, South
Alabama, 15:26.20.  5. David Altmaier, Western Kentucky, 15:30.74.  6.
Daniel Roberts, Western Kentucky, 15:40.58.  7. Enda Grandfield, Western
Kentucky, 15:48.81.  8. Walter Whitfield, Louisiana-Lafayette,
15:54.34.  9. Tony Cambron, Western Kentucky, 15:56.25.  10. Mulupi
Meeshack, New Orleans, 15:57.96.  11. Matt Gieringer, North Texas,
16:00.25.  12. Chris Young, Western Kentucky, 16:05.69.  13. Justin
Lemaire, Louisiana-Lafayette, 16:13.37.  14. Elliot Mason, Florida
International, 16:22.60.  15. Noel Delgadillo, Florida International,
16:23.50.  16. Nick Bouterie, Louisiana-Lafayette, 16:24.13.  17. Mario
Arroyave, North Texas, 16:25.78.  18. Ben McClure, Western Kentucky,
16:38.69.  19. Steven Helmick, Arkansas State, 18:02.06.  20. Edward
Kirui, Arkansas State, 18:09.92.  21. David Wallis, Arkansas-Little
Rock, 18:19.25.  Levi Sybert, did not finish.  Josh Carroll, Middle
Tennesee, scratched.  Ryan Dupre, Louisiana-Lafayette, scratched.  Edwin
Koech, Middle Tennessee, scratched.  Keith Heinrich, Arkansas State,
scratched.  Adrian Garcia, Louisiana-Lafayette, scratched.
4x400-METER RELAY:  1. Middle Tennessee (Fred Williams-DJ Spann-Tim
Hicks-Sean Waller), 3:16.42.  2. New Orleans (Olivier Monfort-Antoine
Chabanne-Terrance Wills-Jameel Wilson), 3:18.15.  3. South Alabama
(Kwesi Byrd-Arthur Franklin-Matt Law-Everett Fraser), 3:20.48.  4. North
Texas (David Turner-Manny Mallam-Jay Vanderford-Derek Logan), 3:20.49.
5. Florida International (Terah Dardy-Jamare Clarington-Zeric
Armenteros-Sean Prospect), 3:20.70.  6. Louisiana-Lafayette (Darrell
Holloway-Jon Erik Shanklin-Louis Roqumore-Nicholas Marchan), 3:22.01.
7. Arkansas State (Philbert Amuzu-Seth Bortey-Jacob Fehler-Greg Cole),
3:22.67.  8. Western Kentucky (Jonathon Brown-Grant Jarnigan-Matt
McClure-Brad Erickhoff), 3:25.17.

POINT TOTALS:  1. Middle Tennessee, 157 points.  2. Arkansas State, 100
points.  3. Western Kentucky, 66 points.  4. Louisiana-Lafayette, 63
points.  5. Florida International, 60 points.  6. North Texas, 55
points.  7. Arkansas-Little Rock, 52 points.  8. New Orleans, 36
points.  9. South Alabama, 34 points.

OUTSTANDING TRACK PERFORMER:  Mardy Scales, Middle Tennessee
OUTSTANDING FIELD PERFORMER:  Candon Powell, Arkansas State
TOP MEET SCORER:  Mesut Yavas, Arkansas State, 21 points
COACH OF THE YEAR:  Dean Hayes, Middle Tennessee

WOMEN''S RESULTS

SHOT PUT:  1. Isela Mendoza, Arkansas State, 43-10 3/4 (13.38).  2. Eric
Streater, New Mexico State, 43-10 (13.36).  3. Latrecia Taylor, North
Texas, 43-8 1/2 (13.32).  4. Erin Gruenke, Western Kentucky, 43-6 1/2
(13.27).  5. Ciji Brooks, North Texas, 42-11 1/2 (13.09).  6. Lakisha
Gentry, North Texas, 42-8 3/4 (13.02).  7. Jessica Henderson, North
Texas, 41-3 (12.57).  8. Meaghan Byrd, Middle Tennessee, 40-5 (12.32).
9. Jenny Webster, Arkansas State, 37-9 1/2 (11.52).  10. Vao Faoa, New
Mexico State, 36-10 1/4 (11.23).  11. Misty Hair, Western Kentucky, 36-2
1/4 (11.03).  12. Colleen Craton, Louisiana-Lafayette, 36-2 (11.02).
13. Angie Gardner, Western Kentucky, 33-6 3/4 (10.23).  14. Meagen
Kinnevan, Western Kentucky, 32-11 1/4 (10.04).  15. Sonia Andrade de la
Torr, New Orleans, 29-9 1/2 (9.08).  Marian Petta, New Orleans, foul.
POLE VAULT:  1. Michelle Lennox, Florida International, 12-6 (3.81).  2.
Andrea Zambrana, Arkansas State, 12-6 (3.81).  3. Casey Kehoe, Florida
International, 12-0 (3.65).  4. (TIE) Amanda Sweeten, Arkansas State and
Michelle Legatt, Arkansas State, 11-6 (3.50).  6. Lindsey Adams,
Arkansas State, 10-6 (3.20).  7. Jennifer Howard, Middle Tennessee, 10-0
(3.04).  8. Jennifer Brown, Arkansas State, 10-0 (3.04).  9. Sara
Davidson, New Mexico State, 10-0 (3.04).  10. Jessica Ghersi, Florida
International, 9-6 (2.89).  Kimberly Richardson, New Orleans, no
height.  Sarah Sandgren, North Texas, no height.  Brit Yoder, North
Texas, no height.  Kerry Robinson, South Alabama, no height.  Karen
Maynard, South Alabama, no height.
LONG JUMP:  1. Kim Freeman, Middle Tennessee, 18-10 (5.74). 2. Cassandra
Matthews, South Alabama, 18-8 (5.68). 3. Jerkita McClorin, Middle
Tennessee, 18-7 1/4 (5.67). 4. Keke Deckard, Middle Tennessee, 18-6 1/2
(5.65). 5. Rolanda Howard, Middle Tennessee, 18-5 1/2 (5.62). 6. Ranada
Daniels, Florida International, 18-3 3/4 (5.58). 7. Clarissa Johnson,
Louisiana-Lafayette, 18-3 1/4 (5.56). 8. Linda Loussaint, Florida
International, 18-3 (5.56).  9. Letitia Eady, Middle Tennessee, 18-3
(5.56).  10. Ashley Hogg, Arkansas State, 17-10 1/4 (5.44).  11.
Marquita Speller, Florida International, 17-9 3/4 (5.43).  12.Shanea
Wilson, Western Kentucky, 17-9 1/2 (5.42).  13. (TIE) Celeste Robillard,
New Mexico State and Sharana Carmouche, Louisiana-Lafayette, 17-7 3/4
(5.38).  15. Darina Semenova, Arkansas State, 17-5 1/2 (5.32).  16.
Britt Yoder, North Texas, 17-4 3/4 (5.30).  17. (TIE) Milissa Lowe, New
Mexico State and Melissa Jarrett, Western Kentucky, 17-1 (5.21).  19.
Rhonda Williams, North Texas, 16-11 3/4 (5.17).  20. Chastidy Russell,
North Texas, 16-10 (5.13).  21. Natalie Sowell, New Orleans, 16-9 1/2
(5.12).  22. Sherie Jones, Arkansas State, 16-8 1/4 (5.09).  23. Amy
Hamilton, New Orleans, 16-7 (5.05).  24. Alicia Brown, Arkansas State,
16-2 (4.93).  25. (TIE) Genea Long, New Mexico State and Elaina
Meredith, Louisiana-Lafayette, 16-1 1/2 (4.91).
HIGH JUMP:  1. Linda Loussaint, Florida International, 5-6 (1.67).  2.
Diedra Wesley, North Texas, 5-6 (1.67).  3. Emma Alvin, New Mexico
State, 5-6 (1.67).  4. Chelsea Creech, North Texas, 5-6 (1.67).  5. Toya
Brown, Middle Tennessee, 5-4 (1.62).  6. Jessica Shockley, North Texas,
5-4 (1.62).  7. Katie Ray, New Mexico State, 5-4 (1.62).  8. Marquita
Speller, Florida International, 5-2 (1.57).  9. Jerkita McClorin, Middle
Tennessee, 5-2 (1.57).  10. Amanda Forrester, Middle Tennessee, 5-2
(1.57).  11. Kimberly Barnes, North Texas, 5-2 (1.57).  12. Alicia
Brown, Arkansas State, 5-0 (1.52).  13. Maureen Rappold, Arkansas-Little
Rock, 5-0 (1.52).  14. Elizabeth Wimsatt, Western Kentucky, 5-0 (1.52).
15. Alexandria Hepburn, Arkansas-Little Rock, 4-10 (1.47).  Megan
Kinnevan, Western Kentucky, no height.
800-METER RUN:  PRELIM #1:  1. Bibiche Mankatu, South Alabama, 2:19.54.
2. Dalia Clarke, Florida International, 2:20.70.  3. Erika Washington,
North Texas, 2:20.95.  4. Naudia Falconer, New Orleans, 2:21.08.  5.
Orion Wilson, New Orleans, 2:21.39.  6. Maureen Rappold, Arkansas-Little
Rock, 2:21.76.  7. Cristy Woodruff, New Mexico State, 2:22.53.  8.
Jennifer Gautreaux, Louisiana-Lafayette, 2:25.62.  9. Aleah Howington,
Arkansas-Little Rock, 2:31.24.  PRELIM #2:  1. Leah Thorvilson,
Arkansas-Little Rock, 2:14.70.  2. Edda Santiago, Florida International,
2:15.69.  3. Janette Pike, Western Kentucky, 2:16.96.  4. Laura Credeur,
Louisiana-Lafayette, 2:20.40.  5. Leah Legere, Louisiana-Lafayette,
2:21.03.  6. Cheyenne Carmack, Western Kentucky, 2:22.14.  7. Elizabeth
Davenport, Arkansas State, 2:25.22.  8. Courtney Starling, North Texas,
2:26.09.  FINALS:  1. Leah Thorvilson, Arkansas-Little Rock, 2:09.68
(NEW SBC MEET RECORD.  Old record of 2:10.08 by Dawn Williams-Sewer,
Arkansas-Little Rock, 2-25-96).  2. Bibiche Mankatu, South Alabama,
2:11.89.  3. Dalia Clarke, Florida International, 2:18.41.  4. Erika
Washington, North Texas, 2:18.83.  5. Janette Pike, Western Kentucky,
2:20.56.  6. Leah Legere, Louisiana-Lafayette, 2:20.88.  7. Laura
Credeur, Louisiana-Lafayette, 2:21.53.  8. Naudia Falconer, New Orleans,
2:21.95.  9. Edda Santiago, Florida International, 2:40.49.  10.
400-METER DASH:  PRELIM #1:  1. Alexia Dean, Florida International,
55.97.  2. Erica Goodrich, Arkansas State, 57.98.  3. Katrina Powell,
New Mexico State, 58.50.  4. Wesley Thomas, New Orleans, 1:01.01.  5.
Chantalle Neilson, Arkansas State, 1:04.98.  PRELIM #2:  1. Tanya Cyrus,
Arkansas-Little Rock, 57.19.  2. Lanora Gray, Middle Tennessee, 57.63.
3. Gwen Blakley, New Orleans, 58.62.  4. Rosa White, New Orleans,
1:01.28.  5. April Shye, Arkansas State, 1:02.51.  PRELIM #3:  1.
Kishara George, Middle Tennessee, 55.77.  2. Cherri Rowe, North Texas,
56.32.  3. Candace Rowe, North Texas, 59.28.  4. Natasha Brown, South
Alabama, 59.34.  5. Dominique Rhymes, North Texas, 1:00.71.  6. Kim
Glover, Louisiana-Lafayette, 1:01.82.  PRELIM #4:  1. Dado Kamissoko,
South Alabama, 55.36.  2. Nicolette Jarrett, Middle Tennessee, 56.60.
3. Stephanie Allen, North Texas, 59.64.  4. Stacey Young,
Louisiana-Lafayette, 59.97.  5. Rose Wilson, Louisiana-Lafayette,
1:00.74.  6. Annabell Garcia, New Mexico State, 1:04.08.  FINALS:  1.
Alexia Dean, Florida International, 55.35.  2. Dado Kamissoko, South
Alabama, 55.82.  3. Kishara George, Middle Tennessee, 56.05.  4. Cherri
Rowe, North Texas, 57.06.  5. Nicolette Jarrett, Middle Tennessee,
57.32.  6. Tanya Cyrus, Arkansas-Little Rock, 57.33.  7. Erica Goodrich,
Arkansas State, 57.78.  8. Lanora Gray, Middle Tennessee, 57.86.  9.
Katrina Powell, New Mexico State, 58.59.  10. Candace Rowe, North Texas,
58.70.  11. Gwen Blakley, New Orleans, 59.05.  12. Natasha Brown, South
Alabama, 59.34.
55-METER DASH:  PRELIM #1:  1. Rosemary Okafor, Middle Tennessee, 7.01.
2. Kim Burress, New Mexico State, 7.20.  3. Celeste Robillard, New
Mexico State, 7.22.  4. Kia Lee, Louisiana-Lafayette, 7.67.  5. Sheena
Clark, Arkansas State, 7.68.  PRELIM #2:  1. Vronique Wilson, Florida
International, 7.02.  2. Shanea Wilson, Western Kentucky, 7.16.  3.
Maricia Daniels, Arkansas State, 7.25.  4. Tashana Ferguson, New
Orleans, 7.66.  5. Melissa Jarrett, Western Kentucky, 7.71.  PRELIM #3:
1. Anaka Clark, North Texas, 7.12.  2. Kerry Barrow, Middle Tennessee,
7.13.  3. Venisha Williams, Florida International, 7.21.  4. Tiffanie
Jordan, North Texas, 7.46.  5. Natalie Sowell, New Orleans, 7.63.
PRELIM #4:  1. Shyrell Hobson, New Mexico State, 7.24.  2. Chastidy
Russell, North Texas, 7.26.  3. Tyeshia Mose, South Alabama, 7.31.  4.
Monica Coates, North Texas, 7.34.  5. Ashley Hogg, Arkansas State,
7.61.  PRELIM #5:  1. Felicia Jones, North Texas, 7.22.  2. LesLee
Gillberry, South Alabama, 7.26.  3. Priscilla Chapu, New Orleans, 7.27.
4. Osaze Aghedo, North Texas, 7.29.  5. Leah Smith, Western Kentucky,
7.50.  FINALS:  1. Rosemary Okafor, Middle Tennessee, 6.94 (NCAA
PROVISIONAL QUALIFYING TIME).  2. Vronique Wilson, Florida
International, 7.01.  3. Anaka Clark, North Texas, 7.13.  4. Kerry
Barrow, Middle Tennessee, 7.18.  5. Shanea Wilson, Western kentucky,
7.21.  6. Shyrell Hobson, New Mexico State, 7.24.  7. Kim Burress, New
Mexico State, 7.26.  8. Celeste Robillard, New Mexico State, 7.26.  9.
Venisha Williams, Florida International, 7.28.  10. Felicia Jones, North
Texas, 7.37.
55-METER HURDLES:  PRELIM #1:  1. Jerkita McClorin, Middle Tennessee,
8.32.  2. Sharana Carmouche, Louisiana-Lafayette, 8.38.  3. Chantalle
Neilson, Arkansas State, 8.47.  4. Ebony Gulley, Arkansas-Little Rock,
8.53.  5. Ashley Hogg, Arkansas State, 10.94.  PRELIM #2:  1. Monica
Coates, North Texas, 8.20.  2. Rhatisha Scott, North Texas, 8.23.  3.
Veronika Bobakova, South Alabama, 8.53.  4. Marieva Bastien, Florida
International, 8.62.  5.  Sheena Clark, Arkansas State, 8.84.  PRELIM
#3:  1. Ciji Brooks, North Texas, 8.25.  2. Toya Brown, Middle
Tennessee, 8.33.  3. Katie Ray, New Mexico State, 8.50.  4. Meagen
Kinnevan, Western Kentucky, 9.40.  Alicia Brown, Arkansas State, did not
start.  PRELIM #4:  1. Janisha Warren, North Texas, 8.42.  2. Rolanda
Howard, Middle Tennessee, 8.51.  3. Stephanie Allen, North Texas, 8.53.
4. Julie Hoareau, New Orleans, 8.55.  5. Cassandra Matthews, South
Alabama, 8.61.  PRELIM #5:  1. Candice Robertson, Middle Tennessee,
8.38.  2. Ashley Brandon, Louisiana-Lafayette, 8.48.  3. Ranada Daniels,
Florida International, 8.50.  4. Genea Long, New Mexico State, 8.67.
FINALS:  1. Monica Coates, North Texas, 8.22.  2. Rhatisha Scott, North
Texas, 8.27.  3. Ciji Brooks, North Texas, 8.32.  4. Toya Brown, Middle
Tennessee, 8.36.  5. Janisha Warren, North Texas, 8.43.  6. Candice
Robertson, Middle Tennessee, 8.46.  7. Jerkita McClorin, Middle
Tennessee, 8.57.  8. Chantalle Neilson, Arkansas State, 8.57.  9. Ashley
Brandon, Louisiana-Lafayette, 8.76.  10. Sharana Carmouche,
Louisiana-Lafayette, 9.10.
3,000-METER RUN:  1. Olga Cronin, Western Kentucky, 9:58.10.  2. Bonita
Paul, Western Kentucky, 10:01.56.  3. Cara Nichols, Western Kentucky,
10:07.17.  4. Sara Meza, New Orleans, 10:12.95.  5. Rachael Cuellar, New
Mexico State, 10:19.70.  6. Jeanne Menard, Louisiana-Lafayette,
10:21.42.  7. Therese Forsberg, Arkansas-Little Rock, 10:24.42.  8.
Rebecca Rodriguez, Florida International, 10:31.04.  9. Natalie Gillis,
Louisiana-Lafayette, 10:32.75.  10. Pavlina Vondrkova, New Orleans,
10:38.06.  11. Jennifer Block, 11:08.61.  12. Dana Whitley, Western
Kentucky, 11:15.21.  13. Rebecca Sanford, Western Kentucky, 11:18.02.
14. Stephanie Jones, New Orleans, 11:18.28.  15. Dusty Martin,
Louisiana-Lafayette, 11:18.77.  16. Stacey Enright, Louisiana-Lafayette,
11:50.82.  17. Susana Beraun, Western Kentucky, 11:52.90.  18. Hayley
Hames, Arkansas State, 12:40.64.
200-METER DASH:  PRELIM #1:  1. Rosemary Okafor, Middle Tennessee,
24.24.  2. Rhonda Williams, North Texas, 25.36.  3. Kim Burress, New
Mexico State, 25.53.  4. Natalie Sowell, New Orleans, 26.31.  5. Tashana
Ferguson, New Orleans, 26.61.  PRELIM #2:  1. Vronique Wilson, Florida
International, 24.06 (PROVISIONAL NCAA QUALIFYING TIME).  2. Cherri
Rowe, North Texas, 25.34.  3. Maricia Daniels, Arkansas State, 25.48.
4. LesLee Gillberry, South Alabama, 26.34.  5. Kia Lee,
Louisiana-Lafayette, 27.27.  PRELIM #3:  1. Tyeshia Mose, South Alabama,
24.66.  2. Alexia Dean, Florida International, 24.76.  3. Celeste
Robillard, New Mexico State, 25.45.  4. Venisha Williams, Florida
International, 25.95.  5. Kim Glover, Louisiana-Lafayette, 26.34.
PRELIM #4:  1. Kerry Barrow, Middle Tennessee, 25.29.  2. Katrina
Powell, New Mexico State, 25.98.  3. Leah Smith, Western Kentucky,
26.25.  4. Natasha Brown, South Alabama, 27.36.  5. Melissa Jarrett,
Western Kentucky, 28.06.  Dado Kamissoko, South Alabama, false start.
PRELIM #5:  1. Ananka Clark, North Texas, 24.82.  2. Chastidy Russell,
North Texas, 25.56.  3. Marquita Speller, Florida International, 25.68.
4. Dominique Rhymes, North Texas, 25.89.  5. Ashley Brandon,
Louisiana-Lafayette, 26.78.  6. Annabell Garcia, New Mexico State,
27.36.  PRELIM #6:  1. Priscilla Chapu, New Orleans, 24.75.  2. Shyrell
Hobson, New Mexico State, 24.96.  3. Erica Goodrich, Arkansas State,
25.90.  4. Osaze Aghedo, North Texas, 26.47.  5. Wesley Thomas, New
Orleans, 26.50.  6. Sheena Clark, Arkansas State, 28.24.  FINALS:  1.
Rosemary Okafor, Middle Tennessee, 23.85 (PROVISIONAL NCAA QUALIFYING
TIME).  2. Vronique Wilson, Florida International, 23.90 (PROVISIONAL
NCAA QUALIFYING TIME).  3. Tyeshia Mose, South Alabama, 24.37.  4.
Alexia Dean, Florida International, 24.56.  5. Ananka Clark, North
Texas, 24.71.  6. Priscilla Chapu, New Orleans, 25.05.  7. Shyrell
Hobson, New Mexico State, 25.09.  8. Cherri Rowe, North Texas, 25.38.
9. Rhonda Williams, North Texas, 25.43.  10. Kerry Barrow, Middle
Tennessee, 25.48.  11. Maricia Daniels, Arkansas State, 25.51.  12.
Celeste Robillard, New Mexico State, 25.64.
DISTANCE MEDLEY RELAY:  1. Western Kentucky (Rachel Sanford-Shanea
Wilson-Cheyenne Carmack-Olga Cronin), 12:12.22.  2. Florida
International (Edda Snatiago-Dalia Clarke-Marieva Bastien-Jamillah
Vargas), 12:12.74.  3. New Orleans (Pavlina Vondrkova-Orion Wilson-Gwen
Blakley-Sara Meza), 12:22.00.  4. North Texas (Stephanie Allen-Dagmar
Salazar-Kelly Faszholz-Erika Washington), 12:23.35.  5. New Mexico State
(Laci Jackson-Shyrell Hobson-Genea Long-Trine Siersley), 12:33.52.  6.
Louisiana-Lafayette (Laura Credeur-Stacey Young-Leah Legere-Analise
Zaunbrecher), 12:44.98.  7. Arkansas State (Sheri Kiser-April
Shye-Elizabeth Davenport-Stephanie Anaya), 13:19.02.    Arkansas-Little
Rock "B" (Tanya Cyrus-Petra Forsberg-Therese Forsberg-Ebony Gulley),
scratched.
MILE RUN:  1. Cara Nichols, Western Kentucky, 5:00.27.  2. Bonita Paul,
Western Kentucky, 5:03.67.  3. Laci Jackson, New Mexico State, 5:06.97.
4. Jamillah Vargas, Florida International, 5:11.82.  5. Trine Sierslev,
New Mexico State, 5:17.34.  6. Pavlina Vondrkova, New Orleans, 5:18.14.
7. Liselotte Noren, Arkansas-Little Rock, 5:18.47.  8. Analise
Zaunbrecher, Louisiana-Lafayette, 5:25.29.  9. Kelly Faszholz, North
Texas, 5:33.00.  10. Elizabeth Davenport, Arkansas State, 5:33.01.  11.
Jennifer Gautreaux, Louisiana-Lafayette, 5:42.92.  12. Dusty Martin,
Louisiana-Lafayette, 5:42.95.  13. Stacey Enright, Louisiana-Lafayette,
5:56.37.  14. Trisha DeValcourt, Middle Tennessee, 6:00.89.
20#-WEIGHT THROW:  1. Isela Mendoza, Arkansas State, 57-1 1/2 (17.41)
(NEW SBC MEET RECORD.  Old record of 55-3 by Jonice Edwards, New
Orleans).  2. Vao Faoa, New Mexico State, 49-9 1/2 (15.17).  3. Misty
Hair, Western Kentucky, 47-0 1/2 (14.33).  4. Angie Gardner, Western
Kentucky, 45-2 (13.76).  5. Erin Streater, New Mexico State, 44-0 1/2
(13.42).  6. Meaghan Byrd, Middle Tennessee, 43-8 1/4 (13.31).  7. Katie
Elizondo, New Mexico State, 42-7 1/2 (12.99).  8. Colleen Craton,
Louisiana-Lafayette, 42-0 (12.80).
TRIPLE JUMP:  1. Kim Freeman, Middle Tennessee, 39-5 (12.01).  2. Darina
Semenova, Arkansas State, 39-4 3/4 (12.00).  3. Letitia Eady, Middle
Tennessee, 38-11 1/2 (11.87).  4. Linda Loussaint, Florida
International, 38-6 (11.73).  5. Tiffanie Jordan, North Texas, 37-9
(11.50).  6. Marquita Speller, Florida International, 37-2 1/4 (11.33).
7. Milissa Lowe, New Mexico State, 37-1 3/4 (11.32).  8. Rolanda Howard,
Middle Tennessee, 36-4 1/4 (11.08).  9. Ranada Daniels, Florida
International, 36-1 (10.99).  10. Amy Hamilton, New Orleans, 35-9
(10.89).  11. Ashley Hogg, Arkansas State, 35-8 3/4 (10.89).  12. Keke
Deckard, Middle Tennessee, 35-6 1/4 (10.82).  13. Sherie Jones, Arkansas
State, 34-10 3/4 (10.63).  14. Cassandra Matthews, South Alabama, 34-7
1/4 (10.54).  15. Elaina Meredith, Louisiana-Lafayette, 33-10 1/4
(10.32).  16. Elizabeth Wimsatt, Western Kentucky, 31-11 1/4 (9.73).
5,000-METER RUN:  1. Olga Cronin, Western Kentucky, 17:07.52 (NEW SBC
MEET RECORD.  Old record of 17:09.66 by Debbie Thornhill, North Texas,
2-22-01).  2. Bonita Paul, Western Kentucky, 17:40.06.  3. Rachel
Cuellar, New Mexico State, 17:41.80.  4. Dagmar Salazar, North Texas,
17:42.92.  5. Jeanne Menard, Louisiana-Lafayette, 17:50.85.  6. Sara
Meza, New Orleans, 18:01.25.  7. Natalie Gillis, Louisiana-Lafayette,
18:19.76.  8. Cara Nichols, Western Kentucky, 18:19.82.  9. Trine
Sierslev, New Mexico State, 18:20.28.  10. Rebecca Rodriguez, Florida
International, 18:22.22.  11. Rachel Sanford, Western Kentucky,
18:39.16.  12. Shasta Beal, Arkansas-Little Rock, 18:54.44.  13. Laci
Jackson, New Mexico State, 19:04.84.  14. Jennifer Block,
Louisiana-Lafayette, 19:29.85.  15. Dana Whitley, Western Kentucky,
19:31.21.  16. Stephanie Anaya, Arkansas State, 19:33.88.  17. Sheri
Kiser, Arkansas State, 19:54.21.  18. Stephanie Jones, New Orleans,
19:54.24.  19. Susana Beraun, Western Kentucky, 20:17.81.  20. Dusty
Martin, Louisiana-Lafayette, 20:22.42.  21. Sunnie Butcher,
Arkansas-Little Rock, 20:38.94.  Jamillah Vargas, Florida International,
did not finish.  Pavlina Vondrkova, New Orleans, did not finish.
4x400-METER RELAY:  1. Middle Tennessee (Nicolette Jarrett-Lanora
Gray-Kishara George-Rosemary Okafor), 3:43.94 (TIES SUN BELT CONFERENCE
RECORD previously set by Florida International, 2-6-99).  2. Florida
International (Ranada Daniels-Alexia Dean-Marieva Bastien-Vronique
Wilson), 3:47.47.  3. South Alabama (Dado Kamissoko-Tyeshia Mose-Natasha
Brown-Bibiche Mankatu), 3:49.85.  4. North Texas (Rhonda
Williams-Chastidy Russell-Candace Rowe-Stephanie Allen), 3:50.12.  5.
New Orleans (Gwen Blakley-Rosa White-Julie Hoareau-Priscilla Chapu),
3:51.69.  6. New Mexico State (Shyrell Hobson-Genea Long-Katrina
Powell-Celeste Robillard), 3:55.28.  7. Arkansas State (Chantalle
Neilson-Ashley Hogg-Erica Goodrich-Maricia Daniels), 3:56.31.  8.
Arkansas-Little Rock "B" (LEah Thorvilson-Maureen Rappold-Ebony
Gulley-Aleah Howington), 3:57.01.  9. Louisiana-Lafayette (Stacy
Young-Ashley Brandon-Kim Glover-Laura Credeur), 4:00.10.  10. Western
Kentucky (Shanea Wilson-Leah Smith-Cheyenne Carmack-Bonita Paul),
4:04.87.

POINT TOTALS:  1. Middle Tennessee, 108 points.  2. North Texas, 99
points.  3. Florida International, 98 points.  4. Western Kentucky, 95
points.  5. New Mexico State, 67 points.  6. Arkansas State, 56 points.
7. South Alabama, 36 points.  8. New Orleans, 25 points.  9.
Louisiana-Lafayette, 21 points.  10. Arkansas-Little Rock, 18 points.

OUTSTANDING TRACK PERFORMER:  Rosemary Okafor, Middle Tennessee
OUTSTANDING FIELD PERFORMER:  Isela Mendoza, Arkansas State
TOP MEET SCORER:  Bonita Paul, Western Kentucky, 24 points
COACH OF THE YEAR:  Curtiss Long, Western Kentucky
 « Back to GoBlueRaiders.com