« Back to GoBlueRaiders.com
                   UTC INVITATIONAL CROSS COUNTRY MEET
                 Hosted by The University of Tennessee at 
                      Chattanooga - September 5, 2003

                 COLLEGIATE WOMENS TEAM RESULTS (2 Miles)

 1. AUBURN
         1    2    5    8    9  (10) (25) =    25
 2. GEORGIA TECH
         6   11   13   14   19  (26) (34) =    63
 3. UT-CHATTANOOGA
         3    4   12   27   28            =    74
 4. BIRMINGHAM SOUTHERN
        17   18   23   24   33  (37) (38) =   115
 5. TROY STATE
        15   16   22   36   55  (57) (60) =   144
 6. BERRY COLLEGE
        20   29   32   35   39  (47) (50) =   155
 7. WEST GEORGIA
         7   31   40   43   54            =   175
 8. COLUMBUS STATE
        21   30   41   52   56  (58)      =   200
 9. ALABAMA A&M
        42   44   46   53   59  (61) (62) =   244
10. MIDDLE TENNESSEE
        45   48   49   51   63            =   256



 
                   UTC INVITATIONAL CROSS COUNTRY MEET
                 Hosted by The University of Tennessee at 
                      Chattanooga - September 5, 2003

                 COLLEGIATE WOMENS INDIVIDUAL RESULTS (2 Miles)

PLACE TmPl NAME                      TEAM                 TIME    PACE
===== ==== ========================= ==================== ======= =====
 1      Shannon Wommack           Unattached              11:21   5:41
 2    1 Angela Homan              AUBURN                  11:22   5:41
 3    2 Catherine Wanyloke        AUBURN                  11:37   5:49
 4    3 Lanni Marchant            UT-CHATTANOOGA          11:53   5:57
 5    4 Kathleen Turchin          UT-CHATTANOOGA          11:59   6:00
 6    5 Dawn Morgan               AUBURN                  12:00   6:00
 7    6 Kirby Cross               GEORGIA TECH            12:03   6:02
 8    7 Kate Byrant               WEST GEORGIA            12:10   6:05
 9    8 McKenzie Fox              AUBURN                  12:16   6:08
10    9 Danielle Keplinger        AUBURN                  12:23   6:12
11   10 Kylee Swanson             AUBURN                  12:26   6:13
12   11 Jennifer Lentz            GEORGIA TECH            12:28   6:14
13   12 Nettie Halcomb            UT-CHATTANOOGA          12:28   6:14
14   13 Jenny Sims                GEORGIA TECH            12:30   6:15
15   14 Misty Dirksen             GEORGIA TECH            12:31   6:16
16   15 Lindsey Waldrop           TROY STATE              12:39   6:20
17   16 Belinda Bargmann          TROY STATE              12:40   6:20
18   17 Christa Calvert           BIRMINGHAM SOUTHERN     12:43   6:22
19   18 Natalie Bruce             BIRMINGHAM SOUTHERN     12:59   6:30
20   19 Mary Chind                GEORGIA TECH            12:59   6:30
21   20 Erin Hardin               BERRY COLLEGE           12:59   6:30
22   21 Michelle Keltz            COLUMBUS STATE          12:59   6:30
23   22 Meghan MacDonald          TROY STATE              13:04   6:32
24   23 Meg Guscette              BIRMINGHAM SOUTHERN     13:07   6:34
25   24 Whitney Gray              BIRMINGHAM SOUTHERN     13:09   6:35
26   25 Sarah Reese               AUBURN                  13:11   6:36
27   26 Catherine Spoth           GEORGIA TECH            13:12   6:36
28   27 Channel Lemon             UT-CHATTANOOGA          13:16   6:38
29   28 Mallorie Williams         UT-CHATTANOOGA          13:17   6:39
30   29 Doran Mabry               BERRY COLLEGE           13:18   6:39
31   30 Dorothy Cherwgst          COLUMBUS STATE          13:20   6:40
32   31 Carly Parr                WEST GEORGIA            13:24   6:42
33   32 Meghan Guilfoil           BERRY COLLEGE           13:26   6:43
34   33 Francine Mechan           BIRMINGHAM SOUTHERN     13:27   6:44
35   34 Alice Koerner             GEORGIA TECH            13:29   6:45
36      Jessica Vaughn            GEORGIA TECH            13:33   6:47
37      Ann Armsby                GEORGIA TECH            13:37   6:49
38      Tatum Wilbanks            AUBURN                  13:38   6:49
39   35 Laurie Cook               BERRY COLLEGE           13:40   6:50
40   36 Julia Miller              TROY STATE              13:41   6:51
41   37 Julia Cummins             BIRMINGHAM SOUTHERN     13:41   6:51
42      Kelly Bishop              AUBURN                  13:42   6:51
43      Emily Tanner              AUBURN                  13:42   6:51
44   38 Kristin Williamson        BIRMINGHAM SOUTHERN     13:48   6:54
45   39 Jennifer Tillis           BERRY COLLEGE           13:55   6:58
46      Rachael Bramlett          BIRMINGHAM SOUTHERN     13:59   7:00
47   40 Shannon McCormick         WEST GEORGIA            14:03   7:02
48   41 Sara Lang                 COLUMBUS STATE          14:10   7:05
49   42 Shannon Vesey             ALABAMA A&M             14:11   7:06
50   43 Jeanne Van Tonder         WEST GEORGIA            14:16   7:08
51   44 Ashley Keel               ALABAMA A&M             14:18   7:09
52   45 Kim Alsobrook             MIDDLE TENNESSEE        14:21   7:11
53   46 Joy McDonald              ALABAMA A&M             14:26   7:13
54      Leslie Hunt               AUBURN                  14:27   7:14
55   47 Emily Sutton              BERRY COLLEGE           14:28   7:14
56   48 Erin Russell              MIDDLE TENNESSEE        14:32   7:16
57   49 Lauren Milbourn           MIDDLE TENNESSEE        14:45   7:23
58      Heather Rosato            AUBURN                  14:45   7:23
59      Anna Chandler             BIRMINGHAM SOUTHERN     14:47   7:24
60   50 Joy Deaton                BERRY COLLEGE           14:59   7:30
61   51 Jo Marie Thaggard         MIDDLE TENNESSEE        15:06   7:33
62      Lauren Moss               BERRY COLLEGE           15:11   7:36
63   52 Ashley Moulton            COLUMBUS STATE          15:18   7:39
64   53 Nina Sims                 ALABAMA A&M             15:23   7:42
65      Becky Ament               BERRY COLLEGE           15:24   7:42
66      Ashley Andereck           BERRY COLLEGE           15:30   7:45
67      Skye Causey               BERRY COLLEGE           15:33   7:47
68   54 Jessica Lant              WEST GEORGIA            15:39   7:50
69   55 Cathy Slasser             TROY STATE              15:44   7:52
70   56 Janet Chepkoega           COLUMBUS STATE          15:44   7:52
71   57 Carrie Wallace            TROY STATE              15:54   7:57
72   58 Natasha Stoops            COLUMBUS STATE          16:04   8:02
73   59 Zenovia Taylor            ALABAMA A&M             16:10   8:05
74   60 Ashley Vickery            TROY STATE              16:56   8:28
75      Amanda Thompson           BIRMINGHAM SOUTHERN     17:05   8:33
76      Anna Kerr                 BERRY COLLEGE           17:28   8:44
77   61 Jada Carson               ALABAMA A&M             18:28   9:14
78   62 Candace Smith             ALABAMA A&M             19:01   9:31
79   63 Kerry Barrow		  MIDDLE TENNESSEE        19:25   9:43



UTC INVITATIONAL CROSS COUNTRY MEET
                  Hosted by The University of Tennessee
                    at Chattanooga - September 5, 2003

             COLLEGIATE MEN TEAM RESULTS (5 Kilometers)

 1. AUBURN
         1    6    8    9   12  (22) (27) =    36
 2. UT-CHATTANOOGA
         3    4    5   24   26            =    62
 3. GEORGIA TECH
        10   11   18   23   29  (34) (40) =    91
 4. TROY STATE
         7   13   20   21   41  (46) (47) =   102
 5. WEST GEORGIA
        15   16   19   33   37  (39) (49) =   120
 6. BERRY COLLEGE
        17   28   31   35   42  (48) (53) =   153
 7. BIRMINGHAM SOUTHERN
        14   30   32   44   45  (52) (55) =   165
 8. MIDDLE TENNESSEE
         2   25   43   54   57  (62)      =   181
 9. ALABAMA A&M
        36   51   56   59   60  (64) (67) =   262
10. COLUMBUS STATE
        38   50   58   61   63  (65) (66) =   270


                   UTC INVITATIONAL CROSS COUNTRY MEET
                  Hosted by The University of Tennessee
                    at Chattanooga - September 5, 2003

             COLLEGIATE MEN INDIVIDUAL RESULTS (5 Kilometers)

PLACE TmPl NAME                      TEAM                 TIME    PACE
===== ==== ========================= ==================== ======= =====
 1    1 Andrew Heath              AUBURN                  15:28  4:59
 2    2 Geoffrey Lagat            MIDDLE TENNESSEE        15:31  5:00
 3      Curtis Gadula             unattached              15:35  5:01
 4    3 Steve Korsis              UT-CHATTANOOGA          15:36  5:02
 5    4 Colin Sullivan            UT-CHATTANOOGA          15:38  5:02
 6    5 Ian Mayne                 UT-CHATTANOOGA          15:42  5:03
 7    6 Scott Fuqua               AUBURN                  15:49  5:06
 8    7 Ben Fish                  TROY STATE              15:50  5:06
 9    8 David Riddle              AUBURN                  15:53  5:07
10    9 Patrick Mouser            AUBURN                  16:01  5:10
11   10 Rob Kuhn                  GEORGIA TECH            16:02  5:10
12   11 Cristan Duvall            GEORGIA TECH            16:04  5:11
13   12 Chris George              AUBURN                  16:09  5:12
14   13 Brandon Hughes            TROY STATE              16:12  5:13
15   14 Lars Porter               BIRMINGHAM SOUTHERN     16:13  5:13
16   15 Jon Seaton                WEST GEORGIA            16:15  5:14
17   16 Mike Brannon              WEST GEORGIA            16:19  5:15
18   17 Brett Dettering           BERRY COLLEGE           16:21  5:16
19      Joe O''Brien               Unattached              16:23  5:17
20   18 Jimmy DeYonker            GEORGIA TECH            16:25  5:17
21   19 Tahir Merchoud            WEST GEORGIA            16:26  5:18
22   20 Jason Crossin             TROY STATE              16:27  5:18
23   21 Adam Bess                 TROY STATE              16:28  5:18
24   22 Joey Giatino              AUBURN                  16:29  5:19
25   23 Barton Crist              GEORGIA TECH            16:32  5:19
26   24 Gediminas Bonevicius      UT-CHATTANOOGA          16:32  5:20
27   25 David Hughes              MIDDLE TENNESSEE        16:33  5:20
28   26 Linuas Salkauskas         UT-CHATTANOOGA          16:34  5:20
29   27 Clay Askew                AUBURN                  16:34  5:20
30   28 Luke Godleski             BERRY COLLEGE           16:36  5:21
31   29 David Herren              GEORGIA TECH            16:36  5:21
32   30 Jack Da Silva             BIRMINGHAM SOUTHERN     16:37  5:21
33      Bill Bellomy              AUBURN                  16:40  5:22
34   31 Patrick Chamberlain       BERRY COLLEGE           16:41  5:23
35   32 Ben Pendarvis             BIRMINGHAM SOUTHERN     16:41  5:23
36   33 Steve Rankin              WEST GEORGIA            16:43  5:23
37      Kevin Paulik              AUBURN                  16:45  5:24
38      Dan Wells                 AUBURN                  16:48  5:25
39   34 Dan Moss                  GEORGIA TECH            16:52  5:26
40   35 Kevin Newhall             BERRY COLLEGE           16:54  5:27
41   36 Varick Clay Jr.           ALABAMA A&M             16:54  5:27
42   37 Jon-Paul Montante         WEST GEORGIA            16:56  5:27
43      Patrick Phillbin          AUBURN                  16:58  5:28
44   38 Edwin Kouh                COLUMBUS STATE          16:59  5:28
45   39 Mike McGuire              WEST GEORGIA            17:00  5:29
46   40 Clark Rivers              GEORGIA TECH            17:03  5:29
47      Brad Wilson               AUBURN                  17:07  5:31
48   41 Ben Contratto             TROY STATE              17:07  5:31
49   42 Caio Soares               BERRY COLLEGE           17:08  5:31
50   43 Zack Wood                 MIDDLE TENNESSEE        17:08  5:31
51   44 Jacob Stidham             BIRMINGHAM SOUTHERN     17:10  5:32
52      Mark Bryant               unattached              17:12  5:32
53   45 Cody Kickert              BIRMINGHAM SOUTHERN     17:12  5:32
54   46 Linus Wilson              TROY STATE              17:13  5:33
55      Gaben Moore               GEORGIA TECH            17:14  5:33
56      Harrison Morgan           AUBURN                  17:16  5:34
57      Brian Shirk               AUBURN                  17:17  5:34
58      Steve Selema              AUBURN                  17:17  5:34
59   47 Nate Hurley               TROY STATE              17:19  5:35
60   48 Brad Franklin             BERRY COLLEGE           17:19  5:35
61      Chris Dos Santos          GEORGIA TECH            17:20  5:35
62      Adam Jones                GEORGIA TECH            17:21  5:35
63      Michael Sinagra           GEORGIA TECH            17:24  5:36
64   49 Mark Zoller               WEST GEORGIA            17:26  5:37
65      Tim Brooks                WEST GEORGIA            17:29  5:38
66   50 Blake Maddox              COLUMBUS STATE          17:35  5:40
67   51 Johnnie Green             ALABAMA A&M             17:35  5:40
68   52 Patrick McTamney          BIRMINGHAM SOUTHERN     17:40  5:41
69   53 Craig Pope                BERRY COLLEGE           17:44  5:43
70   54 Anthony Carufe            MIDDLE TENNESSEE        17:47  5:44
71      Matt Lucas                BERRY COLLEGE           17:48  5:44
72      Tyler Woodard             WEST GEORGIA            17:56  5:47
73   55 Aalok Sharma              BIRMINGHAM SOUTHERN     18:02  5:49
74      Ryan Harrison             BERRY COLLEGE           18:05  5:49
75   56 Phillip Thompson          ALABAMA A&M             18:17  5:53
76   57 Carlos Gonzales           MIDDLE TENNESSEE        18:19  5:54
77      Kenneth Stutts            BIRMINGHAM SOUTHERN     18:22  5:55
78      Matthew Harris            BIRMINGHAM SOUTHERN     18:22  5:55
79   58 Teddy Affleck             COLUMBUS STATE          18:57  6:06
80      Kealan O''Neal             BIRMINGHAM SOUTHERN     18:58  6:07
81   59 Andre Turner Jr.          ALABAMA A&M             19:16  6:12
82   60 Gerren Idles              ALABAMA A&M             19:23  6:14
83      Eric Abosi                WEST GEORGIA            19:33  6:18
84   61 Lucas Loureiro            COLUMBUS STATE          19:51  6:24
85   62 Tim Hicks	          MIDDLE TENNESSEE        20:07  6:29
86   63 Corey Black               COLUMBUS STATE          20:39  6:39
87   64 Jonathan Bone             ALABAMA A&M             21:18  6:52
88   65 Chris Matthews            COLUMBUS STATE          22:23  7:12
89   66 Quint Coger               COLUMBUS STATE          22:58  7:24
90   67 Dontaveous Smith          ALABAMA A&M             23:00  7:24
91      Derit Young               COLUMBUS STATE          23:03  7:25
92      Robert Malone             ALABAMA A&M             23:09  7:27
93      Jeremy Bohanon            ALABAMA A&M             24:02  7:44

 « Back to GoBlueRaiders.com