« Back to GoBlueRaiders.com


Licensed to C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License
                                       HY-TEK''s Meet Manager 2/14/2009 03:22 PM
                      Valentine Invitational - 2/14/2009                       
                                   2/14/2009                                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Women High Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
Finals
 -- Neeb, Nicole                 Middle Tennessee     5-02.00        SCR            
 -- Bass, Sarah                  UT Chattanooga       5-02.00        SCR            
 
Event 2  Men High Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Babalola, Babatunde          Southeastern Lou     6-10.00    6-08.00      2.03m 
  2 Billzone, Corey              Southeastern Lou     6-08.00   J6-08.00      2.03m 
  3 Miller, Alexander            Western Kentucky     6-02.00    6-02.00      1.87m 
  4 Henderson, Jamal             Tennessee State                 5-10.00      1.77m 
 -- Feidler, Matt                Unattached           6-00.00         NH            
 -- Britt, Trenton               Tennessee State                      NH            
 
Event 3  Women Pole Vault
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 El-Amin, Aqueelah            Southeastern Lou    12-00.00   10-06.00      3.20m 
 -- Sanchez, Lacey               Southeastern Lou    11-00.00         NH            
 -- Dobbs, Kara                  Western Kentucky    11-00.00        SCR            
 
Event 4  Men Pole Vault
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Simmons, Kovey               Southeastern Lou    14-00.00   15-06.00      4.72m 
 -- Mizell, Drew4                Southeastern Lou    15-00.00         NH            
 
Event 5  Women Long Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Nambawa, Sarah               Middle Tennessee    20-00.00   20-10.00      6.35m 
  2 Thurman, Kortney             Middle Tennessee    19-00.00   19-01.50      5.82m 
  3 Bell, Roseanne               Southeastern Lou    20-00.00   18-04.00      5.58m 
  4 Wright, Nyeisha              Middle Tennessee    19-00.00   18-03.75      5.58m 
  5 Anderson, Ashley             Tennessee State     18-01.00   18-03.25      5.56m 
  6 Guice, Martinigue            Tennessee State     19-03.00   17-11.50      5.47m 
  7 Ogashi, Michelle             Southeastern Lou    18-00.00   17-06.00      5.33m 
  8 Poznic, Petra                Southeastern Lou    16-00.00   15-06.25      4.73m 
 
Event 6  Men Long Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Rhearns, Michael             Southeastern Lou    24-00.00   22-10.50      6.97m 
  2 Jones, Brandon               Middle Tennessee    22-00.00   22-10.25      6.96m 
  3 Beal, Darreal                Tennessee State     23-03.00   22-08.50      6.92m 
  4 Hughes, Avian                Tennessee State     20-10.00   22-00.25      6.71m 
  5 Sloss, DeRay                 Middle Tennessee    23-07.00   22-00.00      6.70m 
  6 Walton, Xavier               Tennessee State     21-07.00   21-06.25      6.55m 
  7 Hill, Adrein                 Tennessee State     20-10.00   21-06.00      6.55m 
  8 Jupiter, Kernell             Southeastern Lou    22-00.00   21-01.00      6.42m 
  9 Feidler, Matt                Unattached          22-00.00   20-03.75      6.19m 
 10 Berry, Chris                 Tennessee State     22-06.00   20-00.00      6.09m 
 -- Gbagbeke, Stanley            Middle Tennessee    25-00.00         ND            
 -- Morgan, Carl                 Middle Tennessee    25-00.00         ND            
 
Event 7  Women Triple Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Nambawa, Sarah               Middle Tennessee    44-00.00   44-08.25     13.62m 
  2 Ogashi, Michelle             Southeastern Lou    38-00.00   38-07.50     11.77m 
  3 Horn, Lanika                 Tennessee State     37-00.00   35-10.00     10.92m 
  4 Guice, Martinigue            Tennessee State     35-00.00   35-08.00     10.87m 
  5 Dennis, Jacarra              Tennessee State     34-00.00   33-11.50     10.35m 
 -- Anderson, Ashley             Tennessee State     35-05.00       FOUL            
 -- Jacobs, Jaleeca              Tennessee State     34-00.00       FOUL            
 -- Thurman, Kortney             Middle Tennessee    37-00.00        SCR            
 
Event 8  Men Triple Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Morgan, Carl                 Middle Tennessee    51-00.00   50-09.00     15.46m 
  2 Billzone, Corey              Southeastern Lou    51-00.00   48-08.00     14.83m 
  3 Britt, Trenton               Tennessee State     48-06.00   47-00.25     14.33m 
  4 Jones, Brandon               Middle Tennessee    48-00.00   45-10.25     13.97m 
  5 Lewis, Robert                Southeastern Lou    47-00.00   44-09.50     13.65m 
  6 Jupiter, Kernell             Southeastern Lou    48-00.00   44-09.00     13.63m 
 -- Rhearns, Michael             Southeastern Lou    51-00.00       FOUL            
 -- Gbagbeke, Stanley            Middle Tennessee    46-00.00       FOUL            
 -- Phelps, Jamal                Milligan Univers    45-06.00       FOUL            
 -- Hill, Adrein                 Tennessee State     42-09.00       FOUL            
 -- Walton, Xavier               Tennessee State     43-09.00       FOUL            
 -- Owusu, Andrew                Unattached          54-00.00        SCR            
 
Event 9  Women Shot Put
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Brewer, Chandra              Unattached          50-00.00   54-09.00     16.68m 
  2 Cox, Brittany                Middle Tennessee    48-00.00   45-11.50     14.00m 
  3 Thompson, MeLyn              Middle Tennessee    48-00.00   43-07.00     13.28m 
  4 Campbell, Tenesha            Tennessee State     45-00.00   41-07.00     12.67m 
  5 Leavell, Chelsea             Milligan Univers    41-00.00   41-02.00     12.54m 
  6 Onwu, Kathy                  Tennessee State     42-00.00   40-01.50     12.23m 
  7 Chervinko, Ashley            Western Kentucky    40-00.00   40-00.50     12.20m 
  8 Thomas, Amber                Southeastern Lou    39-00.00   39-11.50     12.17m 
  9 Living, Renada               Southeastern Lou    40-00.00   38-07.00     11.76m 
 10 Jackson, Eboine              Tennessee State     40-00.00   37-05.00     11.40m 
 11 Poznic, Petra                Southeastern Lou    35-00.00   36-01.00     10.99m 
 12 Morgan, Jen                  Unattached          39-00.00   35-10.00     10.92m 
 13 Holland, Teannah             Tennessee State     40-00.00   34-11.00     10.64m 
 14 Calvert, Kara                Western Kentucky    39-00.00   34-06.00     10.51m 
 -- Cortin, Maite                Middle Tennessee    35-00.00        SCR            
 
Event 10  Men Shot Put
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Shallow, Adonson             Southeastern Lou    54-00.00   53-07.00     16.33m 
  2 Howell, Tyler                Belmont             45-00.00   43-10.00     13.36m 
  3 Wright, Brad                 Western Kentucky    44-00.00   43-09.00     13.33m 
  4 Frye, Joe                    Unattached          45-00.00   43-02.00     13.15m 
  5 Greenberg, Pierce            Belmont             43-00.00   42-10.00     13.05m 
  6 Payne, Tanner                Milligan Univers    41-00.00   40-09.50     12.43m 
  7 Bursley, Allyn               Milligan Univers    40-00.00   39-02.00     11.93m 
  8 Crutcher, Derrick            Middle Tennessee               38-05.00     11.70m 
  9 Kelly, Andre                 Tennessee State     38-00.00   33-05.00     10.18m 
 -- Westerman, Justin            Milligan Univers    40-00.00        SCR            
 -- Turner, Harold               Unattached                          SCR            
 
Event 11  Women Weight Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Cox, Brittany                Middle Tennessee    60-00.00   58-01.00     17.70m 
  2 Leavell, Chelsea             Milligan Univers    50-00.00   52-08.50     16.06m 
  3 Onwu, Kathy                  Tennessee State     54-00.00   51-04.00     15.64m 
  4 Campbell, Tenesha            Tennessee State     51-11.00   51-00.00     15.54m 
  5 Cortin, Maite                Middle Tennessee    46-00.00   46-07.00     14.19m 
  6 Jackson, Eboine              Tennessee State     47-00.00   45-05.00     13.84m 
  7 Calvert, Kara                Western Kentucky    49-00.00   44-01.00     13.43m 
  8 Chervinko, Ashley            Western Kentucky    41-00.00   42-10.00     13.05m 
  9 Thompson, MeLyn              Middle Tennessee    46-00.00   42-00.00     12.80m 
 10 Holland, Teannah             Tennessee State     46-08.00   41-10.00     12.75m 
 11 Thomas, Amber                Southeastern Lou    41-00.00   41-03.00     12.57m 
 12 Walter, Bailey               Western Kentucky    45-00.00   40-01.00     12.21m 
 13 Living, Renada               Southeastern Lou    42-00.00   34-09.00     10.59m 
 
Event 12  Men Weight Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Shallow, Adonson             Southeastern Lou    56-00.00   59-09.00     18.21m 
  2 Howell, Tyler                Belmont             54-00.00   54-10.00     16.71m 
  3 Muhammad, Faisal             Southeastern Lou    60-00.00   53-08.00     16.35m 
  4 Labat, Chris                 Southeastern Lou    54-00.00   49-09.50     15.17m 
  5 Francis, Kyle                Southeastern Lou    52-00.00   49-03.00     15.01m 
  6 Frye, Joe                    Unattached          53-00.00   48-10.00     14.88m 
  7 Price, Buddy                 Western Kentucky    46-00.00   46-02.00     14.07m 
  8 Wright, Brad                 Western Kentucky    46-00.00   44-06.00     13.56m 
  9 Payne, Tanner                Milligan Univers    38-00.00   41-03.00     12.57m 
 10 Greenberg, Pierce            Belmont             42-00.00   39-11.00     12.16m 
 11 Kelly, Andre                 Tennessee State     38-00.00   37-07.00     11.45m 
 12 Bursley, Allyn               Milligan Univers               30-06.00      9.29m 
 -- Crutcher, Derrick            Middle Tennessee                    SCR            
 -- Westerman, Justin            Milligan Univers    37-00.00        SCR            
 
Event 13  Women 1 Mile Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Comstock, Ashley             Middle Tennessee     5:10.00    5:07.27  
  2 Wood, Emily                  Unattached           5:12.00    5:07.90  
  3 Talbert, Jacklyn             Milligan Univers     5:00.00    5:09.85  
  4 Moore, Nicole                Milligan Univers     5:00.00    5:10.74  
  5 Radke, Jordyn                UT Chattanooga       5:17.00    5:11.48  
  6 Light, Keri                  Tennessee Tech       5:10.00    5:12.94  
  7 Namara, Sarah                Western Kentucky     5:18.00    5:18.68  
  8 Moore, Ashley                Western Kentucky     5:15.00    5:18.80  
  9 Kandie, Marion               Western Kentucky     5:15.00    5:23.94  
 10 Kagaruki, Rahab              Tennessee State      5:20.00    5:27.66  
 11 White, Meredith              UT Chattanooga       5:14.00    5:28.63  
 12 Bailey, Marla                Middle Tennessee     5:20.00    5:28.86  
 13 Bartonjo, Jane               Western Kentucky     5:18.00    5:34.67  
 14 Thaler, Ashleigh             Middle Tennessee     5:30.00    5:46.08  
 15 Serem, Jackie                Middle Tennessee     5:30.00    5:50.67  
 16 Jacobs, Jasmine              Tennessee State      5:35.00    6:22.31  
 -- Lefort, Sabrina              UT Chattanooga       5:07.00        DNF  
 -- Tithof, Kristen              Middle Tennessee     5:30.00        SCR  
 -- Sangau, Zamzam               Middle Tennessee     5:00.00        SCR  
 -- Carinena, Ana                Western Kentucky     5:35.00        SCR  
 -- Matonyei, Everlyne           Southeastern Lou     5:20.00        SCR  
 
Event 14  Men 1 Mile Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Emery, David                 Middle Tennessee     4:18.00    4:20.02  
  2 Biwott, Isaac                Middle Tennessee     4:18.00    4:20.84  
  3 Ketron, Blake                UT Chattanooga       4:23.00    4:21.28  
  4 Vasquez, Josh                UT Chattanooga       4:22.00    4:21.62  
  5 Moore, David                 UT Chattanooga       4:25.00    4:23.00  
  6 Ellis, Austin                Milligan Univers     4:20.00    4:27.16  
  7 Thurman, Allen               UT Chattanooga       4:26.00    4:28.79  
  8 Buffington, Zack             Bryan College        4:25.00    4:31.12  
  9 Baltimore, Matt              UT Chattanooga       4:24.00    4:31.15  
 10 Dugan, Brian                 Western Kentucky     4:24.00    4:33.32  
 11 Koko, Anes                   Tennessee State                 4:40.56  
 12 Bowers, Mark                 Western Kentucky     4:30.00    4:41.03  
 13 Wood, Aaron                  Milligan Univers     4:20.00    4:42.23  
 14 Myton, Phillip               Tennessee State                 5:04.14  
 -- Harper, Bryson               Unattached           4:18.00        SCR  
 -- Napier, Cody                 Unattached           4:27.00        SCR  
 -- Tauares, Emmanuel            Bethel               4:30.00        SCR  
 -- Quinn, Barry                 Western Kentucky     4:35.00        SCR  
 -- Hawkins, Andrew              Western Kentucky     4:29.00        SCR  
 -- Bor, Nelphat                 Bethel               4:25.00        SCR  
 
Event 15  Women 400 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Gillyard, Tramayne           Middle Tennessee       55.00      56.98   2 
  2 Anderson, Lauren             UT Chattanooga         58.80      59.60   2 
  3 Dennis, Jacarra              Tennessee State        58.30    1:00.20   2 
  4 Jacobs, Jaleeca              Tennessee State        59.00    1:01.15   2 
  5 Perez, Pia                   Tennessee State        59.70    1:01.49   1 
  6 Uys, Anneli                  UT Chattanooga       1:01.00    1:02.09   1 
  7 Palmer, Erika                Middle Tennessee       59.00    1:07.81   2 
  8 Hall, Ashley                 UT Chattanooga       1:02.80    1:07.86   1 
 -- Nambawa, Sarah               Middle Tennessee       55.00        SCR   2 
 
Event 16  Men 400 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Chavez, Che                  Unattached             47.80      48.45   5 
  2 Cunningham, George           Southeastern Lou       50.11      49.21   3 
  3 Moore, Nathaniel             Tennessee State        49.10      49.65   5 
  4 Bedford, Tyrone              Southeastern Lou       49.50      50.24   4 
  5 Carter, Robert               Middle Tennessee       49.00      50.31   5 
  6 Butler, Jerel                Southeastern Lou       49.40      50.41   5 
  7 Holmes, Franz                Tennessee State        49.98      51.17   4 
  8 Rideout, Michael             Tennessee State        49.98      51.18   4 
  9 Coffel, Kaleb                Unattached             50.00      51.32   4 
 10 McMurtrey, Printence         Tennessee State        50.62      52.18   3 
 11 Danehy, Michael              UT Chattanooga         50.00      52.25   4 
 12 Nunnelly, Drew               Bryan College          50.60      52.27   3 
 13 George, Steven               UT Chattanooga         51.00      52.33   2 
 14 Ball, Josh                   Bryan College          50.45      52.82   3 
 15 Henderson, Jamal             Tennessee State        51.21      53.70   2 
 16 Marner, Orlando              Tennessee State        51.01      54.26   2 
 17 Feidler, Matt                Unattached             55.00      55.11   1 
 18 McCurdy, Darnell             Middle Tennessee       54.00      55.35   1 
 19 Sinclair, Jaime              Bethel                 55.00      58.06   1 
 -- Gray, Valentino              Tennessee State        51.98        SCR   2 
 -- Streeter, Kendre             Tennessee State        51.04        SCR   2 
 -- McClover, Chris              Middle Tennessee       50.00        SCR   4 
 -- Ball, Josh                   Belmont                50.45        SCR     
 -- Nunnelly, Drew               Belmont                50.60        SCR     
 
Event 17  Men 55 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Sloss, DeRay                 Middle Tennessee        7.36       7.55q 
  2 Manning, Damian              Southeastern Lou        8.60       7.57q 
  3 Combest, Arthur              Tennessee State         8.46       7.80q 
  4 Tavares, Brian               Milligan Univers        8.15       8.09q 
  5 Sinclair, Jaime              Bethel                  8.05       8.67q 
 -- Kelly, Jared                 Tennessee State         8.29         FS  
 
Event 18  Women 55 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Robertson, Cherice           Unattached              7.95       8.20q  2 
  2 Harris, Monique              Western Kentucky        8.60       8.54q  2 
  3 Horn, Lanika                 Tennessee State         8.50       8.83q  1 
  4 McNeil, Jantelle             Western Kentucky        8.55       9.13q  1 
  5 Morgan, Jen                  Unattached              9.00       9.61q  1 
  6 Poznic, Petra                Southeastern Lou        9.50       9.76q  2 
  7 Eubanks, Kristin             Southeastern Lou        8.70       9.92   1 
  8 Maryshaw, Salisha            Tennessee State         8.60       9.99   2 
 -- Zaidieh, Camille             Tennessee State         9.00         FS   2 
 
Event 18  Women 55 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Robertson, Cherice           Unattached              8.20       8.15  
  2 Harris, Monique              Western Kentucky        8.54       8.47  
  3 Horn, Lanika                 Tennessee State         8.83       8.61  
  4 McNeil, Jantelle             Western Kentucky        9.13       9.21  
  5 Poznic, Petra                Southeastern Lou        9.76       9.64  
  6 Morgan, Jen                  Unattached              9.61       9.70  
 
Event 19  Women 55 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Wright, Nyeisha              Middle Tennessee        7.15       7.15q  2 
  2 Hill, Tenesha                Middle Tennessee        7.05       7.20q  3 
  3 Washington, Deseray          Bethel                  7.29       7.23q  3 
  4 Guice, Martinigue            Tennessee State         7.23       7.33q  2 
  5 Henry, Kiara                 Middle Tennessee        7.20       7.37q  1 
  6 Clay, Whitney                Southeastern Lou        7.51       7.53q  2 
  7 Bell, Roseanne               Southeastern Lou        7.35       7.60   3 
  8 Peyton, Erika                Southeastern Lou        7.50       7.64   1 
  9 Odusanya, Nike               Bethel                  7.90       7.69   2 
 10 Ware, Karissa                Bethel                  7.50       7.70   1 
 11 Hale, Kristina               Bethel                  7.60       7.75   3 
 12 Dennis, Jacarra              Tennessee State         7.50       7.81   2 
 -- Thurman, Kortney             Middle Tennessee        7.19        SCR   1 
 -- Harris, Monique              Western Kentucky        7.65        SCR   3 
 
Event 19  Women 55 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Wright, Nyeisha              Middle Tennessee        7.15       7.08  
  2 Henry, Kiara                 Middle Tennessee        7.37       7.22  
  3 Washington, Deseray          Bethel                  7.23       7.26  
  4 Guice, Martinigue            Tennessee State         7.33       7.27  
  5 Hill, Tenesha                Middle Tennessee        7.20       7.28  
  6 Clay, Whitney                Southeastern Lou        7.53       7.56  
 
Event 20  Men 55 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Scales, Mardy                Unattached              6.30       6.33q  1 
  2 King, Curtis                 Middle Tennessee        6.40       6.42q  3 
  3 Gbagbeke, Stanley            Middle Tennessee        6.40       6.43q  4 
  4 Hawkins, Keith               Bethel                  6.45       6.45q  2 
  5 Johnson, Wortie              Tennessee State         6.42       6.46q  2 
  6 Beyah, Malcolm               Middle Tennessee        6.39       6.55q  5 
  7 Mallory, Julian              Tennessee State         6.65       6.62   5 
  8 Davis, Lequinn               Tennessee State         6.84       6.63   4 
  9 Carruth, Rocky               Southeastern Lou        6.55       6.64   5 
 10 Ezell, Robert                Middle Tennessee        6.50       6.66   4 
 11 Turner, Harold               Unattached              6.60       6.70   5 
 12 Williams, Sam                Bethel                  6.80       6.76   5 
 13 Johnson, Elijah              Unattached              6.60       6.78   4 
 14 Hawkins, Kenny               Bethel                  6.59       6.79   1 
 15 Johnson, Tyron               Tennessee State         6.72       6.79   1 
 16 Hunt, Jeremy                 Bethel                  6.60       6.80   4 
 17 Levine, Anthony              Tennessee State         6.60       6.84   2 
 18 Redd, Jordan                 Southeastern Lou        6.60       6.91   2 
 19 Hughes, Avian                Tennessee State         6.80       6.92   3 
 20 Berry, Chris                 Tennessee State         6.65       6.93   3 
 21 Hall, Marquez                Tennessee State         6.59       6.97   1 
 22 Bather, Brandon              Tennessee State                    7.21   2 
 -- Graddick, Sherard            Tennessee State                     SCR   2 
 -- Harris, Michael              Middle Tennessee        6.80        SCR   1 
 -- Issac, Rod                   Middle Tennessee        6.50        SCR   3 
 -- Manning, Damian              Southeastern Lou        6.60        SCR   3 
 
Event 20  Men 55 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Scales, Mardy                Unattached              6.33       6.32  
  2 Gbagbeke, Stanley            Middle Tennessee        6.43       6.45  
  3 Beyah, Malcolm               Middle Tennessee        6.55       6.46  
  4 King, Curtis                 Middle Tennessee        6.42       6.48  
  5 Johnson, Wortie              Tennessee State         6.46       6.50  
  6 Hawkins, Keith               Bethel                  6.45       6.73  
 
Event 21  Women 800 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Wood, Emily                  Unattached           2:20.00    2:16.98   1 
  2 Roy, Dominique               Belmont              2:20.00    2:19.60   1 
  3 Nambawa, Sarah               Middle Tennessee     2:15.00    2:19.80   1 
  4 Taylor, Shelly               UT Chattanooga       2:18.00    2:20.74   1 
  5 Kagaruki, Rahab              Tennessee State      2:19.00    2:21.05   1 
  6 Gastinell, Kim               Southeastern Lou     2:24.00    2:21.87   3 
  7 Goulds, Kortney              Milligan Univers     2:20.00    2:23.94   1 
  8 Jacobs, Jaleeca              Tennessee State      2:22.00    2:27.43   3 
  9 Carodine, Ernestine          Southeastern Lou     2:26.00    2:29.45   2 
 10 Zaidieh, Camille             Tennessee State      2:24.00    2:30.65   3 
 11 Halsall, Sara                Bethel               2:30.00    2:30.88   2 
 12 Jeruto, Naomi                Southeastern Lou     2:22.00    2:31.51   3 
 13 Carinena, Ana                Western Kentucky     2:28.00    2:33.81   2 
 14 Tithof, Kristen              Middle Tennessee     2:35.00    2:36.45   2 
 15 Jacobs, Jasmine              Tennessee State      2:26.00    2:45.93   3 
 -- Comstock, Ashley             Middle Tennessee     2:18.00        SCR   1 
 -- Thaler, Ashleigh             Middle Tennessee     2:25.00        SCR   3 
 -- McNeil, Jantelle             Western Kentucky     2:35.00        SCR   2 
 -- Laforce, Emily               Bethel               2:35.00        SCR   2 
 -- Kandie, Marion               Western Kentucky     2:22.00        SCR   3 
 -- Bailey, Marla                Middle Tennessee     2:22.00        SCR   3 
 -- Groppe, Monika               UT Chattanooga       2:19.00        SCR   1 
 
Event 22  Men 800 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Chemaoi, Festus              Middle Tennessee     1:52.00    1:51.64   1 
  2 Wiltz, Adius                 Southeastern Lou     1:55.00    1:53.18   1 
  3 Bradley, Josh                Bryan College        1:52.00    1:54.52   1 
  4 Kiplagat, Bethuel            Western Kentucky     1:56.00    1:58.66   1 
  5 Marshall, Isaiah             Tennessee State      1:58.80    1:58.72   2 
  6 Songock, William             Middle Tennessee     1:55.00    1:58.87   1 
  7 Koko, Anes                   Tennessee State      1:58.80    1:59.13   2 
  8 Moore, David                 UT Chattanooga       2:00.00    2:00.97   2 
  9 Price, Markeith              Tennessee State      1:59.62    2:01.30   2 
 10 Thurman, Allen               UT Chattanooga       2:01.00    2:02.77   3 
 11 Myton, Phillip               Tennessee State      1:59.70    2:03.64   2 
 12 Belwood, Jacob               Western Kentucky     2:00.00    2:04.11   2 
 13 Benavides, Philip            Middle Tennessee     2:00.00    2:04.65   2 
 14 Hawkins, Brendon             Milligan Univers     2:00.00    2:05.14   3 
 15 Wells, Jordan                Western Kentucky     2:04.00    2:06.36   3 
 16 Wheeler, Josh                Middle Tennessee     2:04.00    2:06.77   3 
 17 Emery, David                 Middle Tennessee     1:57.00    2:07.18   1 
 18 Quinn, Barry                 Western Kentucky     2:05.00    2:08.91   3 
 19 Dugan, Brian                 Western Kentucky     2:02.00    2:12.19   3 
 -- Hobbs, Chris                 Tennessee State      1:59.70        DNF   2 
 -- Biwott, Isaac                Middle Tennessee     1:57.00        SCR   1 
 -- Wood, Aaron                  Milligan Univers     1:56.50        SCR   1 
 -- Nieuwenhuis, Ryan            Bethel               2:10.00        SCR   3 
 -- Brady, Josh                  Belmont              1:52.40        SCR   1 
 -- Hughes, Caleb                Milligan Univers     1:56.50        SCR   1 
 -- Bor, Nelphat                 Bethel               2:05.00        SCR   3 
 -- Enicks, Andrew               UT Chattanooga       2:00.00        SCR   2 
 -- Tauares, Emmanuel            Bethel               2:00.00        SCR   2 
 
Event 23  Women 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Wright, Nyeisha              Middle Tennessee       24.70      24.47   3 
  2 Maryshaw, Salisha            Tennessee State        25.20      25.48   3 
  3 Harris, Monique              Western Kentucky       25.80      25.99   2 
  4 Henry, Kiara                 Middle Tennessee       25.30      26.08   3 
  5 Clay, Whitney                Southeastern Lou       26.01      26.42   2 
  6 Palmer, Erika                Middle Tennessee       25.20      26.53   2 
  7 Perez, Pia                   Tennessee State        26.00      26.62   2 
  8 Guice, Martinigue            Tennessee State        25.50      26.90   3 
  9 Lewis, Philisha              Bethel                 26.50      27.15   1 
 10 Hale, Kristina               Bethel                 27.20      27.57   1 
 11 Anderson, Ashley             Tennessee State        26.00      27.67   2 
 12 McNeil, Jantelle             Western Kentucky       26.50      28.09   2 
 13 Odusanya, Nike               Bethel                 28.10      28.43   1 
 14 Wenneristerem, Natale        UT Chattanooga         27.50      29.65   1 
 -- Hill, Tenesha                Middle Tennessee       25.00        SCR   3 
 -- Gillyard, Tramayne           Middle Tennessee       24.80        SCR   3 
 
Event 24  Men 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Gbagbeke, Stanley            Middle Tennessee       21.75      22.18   5 
  2 Glover, Shannon              Southeastern Lou       21.94      22.42   5 
  3 Hawkins, Keith               Bethel                 22.99      22.59   2 
  4 Ottinott, Miles              Western Kentucky       21.96      22.61   5 
  5 Carter, Robert               Middle Tennessee       21.90      22.63   5 
  6 Beyah, Malcolm               Middle Tennessee       22.00      22.76   4 
  7 Coffel, Kaleb                Unattached             22.20      22.77   4 
  8 Carruth, Rocky               Southeastern Lou       22.29      22.80   4 
  9 Mallory, Julian              Tennessee State        22.40      23.03   3 
 10 Davis, Lequinn               Tennessee State        22.30      23.10   3 
 11 Williams, Sam                Bethel                 23.40      23.15   1 
 12 Ezell, Robert                Middle Tennessee       22.00      23.31   4 
 13 Kelly, Jared                 Tennessee State        22.60      23.31   2 
 14 Holmes, Franz                Tennessee State        22.40      23.32   3 
 15 McMurtrey, Printence         Tennessee State        22.30      23.49   3 
 16 Hunt, Jeremy                 Bethel                 23.10      23.50   1 
 17 Turner, Harold               Unattached             23.00      23.61   1 
 18 Hawkins, Kenny               Bethel                 22.55      23.63   3 
 19 McCurdy, Darnell             Middle Tennessee       23.00      24.00   2 
 20 George, Steven               UT Chattanooga         23.20      24.42   1 
 -- McClover, Chris              Middle Tennessee       22.00        SCR   4 
 -- Marshall, Chris              UT Chattanooga         22.90        SCR   2 
 -- Harris, Michael              Middle Tennessee       23.00        SCR   2 
 -- Issac, Rod                   Middle Tennessee       21.90        SCR   5 
 -- Johnson, Wortie              Tennessee State        22.90        SCR   2 
 -- Streeter, Kendre             Tennessee State        22.50        SCR   3 
 -- King, Curtis                 Middle Tennessee       21.50        SCR   5 
 -- Rideout, Michael             Tennessee State        22.10        SCR   4 
 
Event 25  Women 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sangau, Zamzam               Middle Tennessee               10:36.15  
  2 Place, Stephanie             Tennessee Tech                 10:52.86  
  3 Thune, Brittany              Belmont                        11:00.98  
  4 Carinena, Ana                Western Kentucky               11:15.67  
  5 Namara, Sarah                Western Kentucky               11:24.02  
  6 Kapkiai, Dorcus              Southeastern Lou               11:24.54  
  7 Bartonjo, Jane               Western Kentucky               11:24.56  
  8 Moore, Ashley                Western Kentucky               11:35.98  
  9 Schmitt, Emily               Milligan Univers               11:43.26  
 10 Kemboi, Esther               Southeastern Lou               12:20.84  
 -- Stuart, Emme                 UT Chattanooga                      SCR  
 -- Zaldana, Lili                Milligan Univers                    SCR  
 -- Giffen, Gilliam              Milligan Univers                    SCR  
 -- Giefema, Tara                UT Chattanooga                      SCR  
 -- Kandie, Marion               Western Kentucky                    SCR  
 
Event 26  Men 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Songock, William             Middle Tennessee                8:45.47  
  2 Chemaoi, Festus              Middle Tennessee                8:45.69  
  3 Ellis, Austin                Milligan Univers                8:49.54  
  4 Boit, Nelphat                Southeastern Lou                8:58.00  
  5 Chettleburgh, Kyle           Unattached                      9:03.75  
  6 Kirui, Julius                Middle Tennessee                9:06.10  
  7 Highlander, Andy             UT Chattanooga                  9:09.02  
  8 Frye, Will                   Milligan Univers                9:12.87  
  9 Hawkins, Andrew              Western Kentucky                9:19.89  
 10 Degefa, Wegene               Milligan Univers                9:22.29  
 11 Wallace, Matthew             Western Kentucky                9:33.40  
 -- Kirwa, Emmanuel              UT Chattanooga                      SCR  
 -- Berry, Chris                 UT Chattanooga                      SCR  
 -- Huwe, Kevin                  UT Chattanooga                      SCR  
 -- Bowers, Mark                 Western Kentucky                    SCR  
 
Event 27  Women 4x440 Yard Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Tennessee State University  ''A''                   3:57.00    4:02.04  
  2 Southeastern Louisiana Univers  ''A''               4:06.00    4:09.23  
  3 UT Chattanooga  ''A''                               3:55.00    4:11.38  
  4 Southeastern Louisiana Univers  ''B''               4:20.00    4:18.38  
 -- Middle Tennessee State Univers  ''A''               3:45.00        SCR  
 -- Bethel  ''A''                                       4:30.00        SCR  
 
Event 28  Men 4x440 Yard Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Southeastern Louisiana Univers  ''A''               3:18.00    3:20.03  
  2 Tennessee State University  ''A''                   3:20.00    3:25.77  
  3 Bryan College  ''A''                                3:25.00    3:28.23  
  4 Southeastern Louisiana Univers  ''B''               3:28.00    3:30.31  
  5 Western Kentucky University  ''B''                             3:44.71  
 -- Middle Tennessee State Univers  ''A''               3:18.00        SCR  
 -- UT Chattanooga  ''A''                               3:28.00        SCR  
 -- Bethel  ''A''                                       3:23.00        SCR  
 -- Tennessee State University  ''B''                   3:31.00        SCR  
 -- Bethel  ''B''                                       3:30.00        SCR  
 « Back to GoBlueRaiders.com