« Back to GoBlueRaiders.com
Licensed to Delta Timing Group - Contractor License
                                       HY-TEK''s Meet Manager 3/26/2011 04:30 PM
              Yellow Jacket Invitational - 3/25/2011 to 3/26/2011              
                                  Atlanta, GA                                  
                                    Results                                    
 

 
 EVENTS NOT CONTESTED OR CANCELLED DUE TO INCLEMENT WEATHER:

 WOMEN POLE VAULT

 MEN DISCUS

 MEN HIGH JUMP

 MEN AND WOMEN 4X400M RELAY

 
 Women 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
Finals
  1 Ogechi Nwaneri               VA Tech                  11.66   1.2  1 
  2 Ashlee Kidd                  unattached               11.67   1.2  1 
  3 Kiara Henry                  MTSU                     11.95   1.2  1 
  4 Jenae Anderson               GA Tech                  12.06   1.2  1 
  5 Zakiya Tyson                 VA Tech                  12.07   1.2  1 
  6 Charlesha Lightbourne        unattached               12.17   1.2  1 
  7 Cynthia Davis                Kennesaw State           12.29   0.1  2 
  8 Taylor Davidson              GA Tech                  12.33   0.1  2 
  9 Victoria Jackson             Kennesaw State           12.50   0.1  2 
 10 Shambrey Oliver              South Florida            12.54   0.1  2 
 11 Tatiana Colbert              GA State                 12.59   0.1  2 
 12 Lashanna Barchue             Kennesaw State           12.97   0.1  2 
 13 Latricia Jackson             GA State                 13.16   0.1  2 
 
Women 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Ashlee Kidd                  unattached               23.62   1.7  1 
  2 Zakiya Tyson                 VA Tech                  24.26   1.4  2 
  3 Aunye Boone                  VA Tech                  24.38   1.7  1 
  4 Funmi Alabi                  VA Tech                  24.46   1.7  1 
  5 Jenae Anderson               GA Tech                  24.73   1.4  2 
  6 Ogechi Nwaneri               VA Tech                  24.80   1.7  1 
  7 Charlesha Lightbourne        unattached               24.83   1.7  1 
  8 Cynthia Davis                Kennesaw State           24.88   1.4  2 
  9 Christine Poole-Trice        South Florida            25.04   0.5  3 
 10 Brandy Swann                 GA State                 25.07   1.7  1 
 11 Tatiana Colbert              GA State                 25.31   1.4  2 
 12 Taylor Davidson              GA Tech                  25.33   1.4  2 
 13 Naquia Williams              Kennesaw State           25.39   0.5  3 
 14 Ashanti Stewart              South Florida            25.46   0.5  3 
 15 Shambrey Oliver              South Florida            26.03   1.4  2 
 15 Kristen Brown                VA Tech                  26.03   0.5  3 
 17 Victoria Jackson             Kennesaw State           26.22   0.5  3 
 18 Tamara Moore                 GA State                 26.33   1.7  4 
 19 Monique Pate                 GA Tech                  26.55   1.7  4 
 20 Corzaria Harpe               MTSU                     27.23   1.7  4 
 21 Keana Richardson             MTSU                     28.47   1.7  4 
 
Women 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Brandy Swann                 GA State                 55.17   1 
  2 Aunye Boone                  VA Tech                  55.51   1 
  3 Christine Poole-Trice        South Florida            56.24   1 
  4 Funmi Alabi                  VA Tech                  56.60   1 
  5 Rachael James                South Florida            56.63   1 
  6 Imani Sudlow                 Uconn                    56.84   1 
  7 Morgan Williams              Kennesaw State           57.74   2 
  8 Brittany Robinson            Kennesaw State           57.98   2 
  9 Tiffany Daley                Uconn                    58.16   1 
 10 Ashanti Stewart              South Florida            58.30   2 
 11 Gabby Cader                  Chattanooga            1:00.51   2 
 12 DeCoshia Boswell             Kennesaw State         1:00.72   2 
 13 Corzaria Harpe               MTSU                   1:00.93   2 
 
Women 800 Meter Run
================================================================
 Two-Alley Start
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Tamika Kinchen               unattached             2:08.84  
  2 Meghan Cunningham            Uconn                  2:11.64  
  3 Amber Jackson                MTSU                   2:12.80  
  4 Ana Groff                    Uconn                  2:14.70  
  5 Danyel Mitchell              GA State               2:17.85  
  6 Jade Sims                    GA Tech                2:18.93  
  7 Jasmine Love                 GA State               2:20.38  
  8 Madison Halls                GA State               2:23.61  
  9 Kayla McKeirnan              GA Tech                2:24.20  
 10 Shelley Taylor               Chattanooga            2:25.00  
 11 Maureen McMeekin             GA Tech                2:26.34  
 12 Mary Kownack                 GA Tech                2:26.81  
 13 Monika Groppe                Chattanooga            2:29.88  
 14 Emilie Somerville            GA State               2:32.19  
 -- Brittany Robinson            Kennesaw State             DNF  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Meghan Cunningham            Uconn                  4:30.71  
  2 Nicole Rozario               South Florida          4:36.31  
  3 Anneli Uys                   unattached             4:37.51  
  4 Mary Kownack                 GA Tech                4:42.71  
  5 Devin Spoerle                South Florida          4:45.18  
  6 Maureen McMeekin             GA Tech                4:48.73  
  7 Katharine Showalter          GA State               4:48.99  
  8 Tara Gietema                 Chattanooga            4:53.16  
  9 Christine Johnston           South Florida          4:54.15  
 10 Autumn Gipson                MTSU                   4:57.31  
 11 Sarah Anderson               GA Tech                4:59.76  
 12 Marla Bailey                 MTSU                   5:00.34  
 13 Jamie VanTassell             GA Tech                5:00.76  
 14 Mary Cumbee                  Chattanooga            5:05.76  
 15 Carolyne Tanui               MTSU                   5:07.77  
 16 Megan Breitbach              GA Tech                5:10.15  
 17 Morgan Buchanan              Chattanooga            5:13.76  
 18 Katie Papesh                 GA State               5:13.85  
 19 Alissa Ruggle                MTSU                   5:16.13  
 20 Cassadee Ainsworth           GA Tech                5:21.91  
 21 Kayla Bryan                  MTSU                   5:21.93  
 22 Haley Carson                 Kennesaw State         5:30.16  
 23 Olivia Eurek                 Kennesaw State         5:47.10  
 
Women 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brittany Heninger            Uconn                 17:09.03  
  2 Mary Kate DuBard             GA Tech               17:17.80  
  3 Allie Prendergast            South Florida         17:25.70  
  4 Anna Sinclair                GA State              17:34.48  
  5 Betsy Kim                    GA Tech               17:45.80  
  6 Megan Brower                 unattached            17:46.19  
  7 Tara Gietema                 Chattanooga           18:01.92  
  8 Alison Bishop                GA State              18:15.03  
  9 Jessie Prendergast           South Florida         18:25.53  
 10 Lauren Postma                GA State              18:29.12  
 11 Kacee Houle                  GA State              18:32.71  
 12 Zanny Anderson               GA State              18:37.62  
 13 Heather Morris               Kennesaw State        19:02.80  
 14 Amy French                   GA State              19:35.93  
 15 Andrea Rodriguez             GA State              20:56.10  
 -- Morgan Buchanan              Chattanooga                DNF  
 -- Kathryn Stuart               Chattanooga                DNF  
 -- Felicity Brower              GA Tech                    DNF  
 -- Megan Breitbach              GA Tech                    DNF  
 
Women 100 Meter Hurdles
========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Cherice Robertson            MTSU                     13.95   0.5  1 
  2 Tamara Moore                 GA State                 14.08   0.5  1 
  3 Kristen Brown                VA Tech                  14.11   0.5  1 
  4 Daniellle Hill               GA State                 14.35   0.5  1 
  5 Ann Dudley                   MTSU                     14.51   0.5  1 
  6 Madalayne Smith              Uconn                    14.81   0.5  1 
  7 Leah Norman                  GA State                 14.97   0.5  1 
  8 Lavina Dent                  GA State                 14.99   0.8  2 
  9 Naquia Williams              Kennesaw State           15.35   0.8  2 
 10 Delecia Crawford             GA State                 15.82   0.8  2 
 11 Monique Pate                 GA Tech                  15.87   0.8  2 
 -- Tai Dorsett                  Kennesaw State             DNF   0.8  2 
 
Women 400 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Yvonne Amegashie             VA Tech                1:00.75   1 
  2 Daniellle Hill               GA State               1:02.41   1 
  3 Jasmine Isley                GA Tech                1:03.22   1 
  4 Lavina Dent                  GA State               1:04.18   1 
  5 Leah Norman                  GA State               1:04.95   1 
  6 Natalie Woodford             VA Tech                1:05.09   1 
  7 Tai Dorsett                  Kennesaw State         1:06.00   2 
  8 Rachel Islam                 MTSU                   1:07.10   2 
  9 Ashley Hall                  Chattanooga            1:08.42   2 
 10 Delecia Crawford             GA State               1:09.08   2 
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Taylor Adams                 unattached            10:58.90  
  2 Lauren Young                 GA Tech               11:48.82  
  3 Haley Carson                 Kennesaw State        13:36.37  
  4 Olivia Eurek                 Kennesaw State        14:20.15  
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Virginia Tech  ''A''                                    45.76  
     1) Ebony Scott                     2) Funmi Alabi                    
     3) Zakiya Tyson                    4) Ogechi Nwaneri                 
  2 Kennesaw State  ''A''                                   47.66  
     1) Cynthia Davis                   2) Tai Dorsett                    
     3) Victoria Jackson                4) Naquia Williams                
 -- Georgia State  ''A''                                       DQ  
     1) Daniellle Hill                  2) Tatiana Colbert                
     3) Latricia Jackson                4) Tamara Moore                   
 
Women High Jump
==========================================================================
 1.60m-1.65m-1.70m-1.75m-1.78m-1.81m-
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Sheena Gordon                unattached               1.75m    5-08.75 
     1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 
        P    O    O  XXO  XXX 
  2 Ilva Bikanova                Uconn                    1.70m    5-07.00 
     1.60 1.65 1.70 1.75 
        O    O   XO  XXX 
  3 Shaquita Young               GA State                 1.65m    5-05.00 
     1.60 1.65 1.70 
        P    O  XXX 
  3 Cherice Robertson            MTSU                     1.65m    5-05.00 
     1.60 1.65 1.70 
        O    O  XXX 
  5 Jakia Ragland                Kennesaw State          J1.65m    5-05.00 
     1.60 1.65 1.70 
        O   XO  XXX 
  6 Ann Dudley                   MTSU                     1.60m    5-03.00 
     1.60 1.65 
        O  XXX 
  7 Olga Ponomarenko             Uconn                   J1.60m    5-03.00 
     1.60 1.65 
       XO  XXX 
 -- Rebekah Ropp                 Kennesaw State              NH            
     1.60 
      XXX 
 -- Michelle Quimby              Kennesaw State              NH            
     1.60 
      XXX 
 
Women Pole Vault
==========================================================================
 3.25m-3.40m-3.55m-3.70m-3.85m-3.95m-
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Dana Webb                    South Florida            3.55m   11-07.75  Event Cancelled
     3.25 3.40 3.55 
        P    P   XO 
  1 Nicole Smith                 South Florida            3.55m   11-07.75  Event Cancelled
     3.25 3.40 3.55 
        O    O   XO 
  1 Erica Penk                   GA Tech                  3.55m   11-07.75  Event Cancelled
     3.25 3.40 3.55 
        P    O    O 
  4 Michelle Quimby              Kennesaw State           3.40m   11-01.75 
     3.25 3.40 3.55 
        O   XO  XXX 
 -- Lauren Hutchinson            Kennesaw State              NH            
     3.25 
      XXX 
 -- Teresa Smith                 Kennesaw State              NH            
     3.25 
      XXX 
 -- Kacey Hightower              Kennesaw State              NH            
     3.25 
      XXX 
 
Women Long Jump
===============================================================================
 Top 9 advance to final.
 Minimum measurement = 17''
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Sheena Gordon                unattached               6.18m   1.3  20-03.50 
     5.20m(0.3) FOUL(1.5) 5.95m(1.6) 6.18m(1.3) PASS      PASS     
  2 Kiara Henry                  MTSU                     5.99m   0.2  19-08.00 
     5.80m(1.3) 5.99m(0.2) PASS      5.68m(+0.0) 5.79m(+0.0) 5.79m(1.7)
  3 Julienne McKee               GA Tech                 J5.99m  +0.0  19-08.00 
     ND(NWI) 5.99m(+0.0) FOUL      PASS      PASS      PASS     
  4 Whitney Holder               Uconn                    5.91m   2.0  19-04.75 
     5.60m(1.5) 5.91m(2.0) 5.39m(0.9) 5.51m(0.6) 5.61m(0.1) 5.59m(1.6)
  5 Kortney Thurman              MTSU                     5.82m   1.0  19-01.25 
     5.23m(1.1) FOUL(1.8) 5.82m(1.0) 5.73m(1.9) FOUL(1.1) 5.58m(1.2)
  6 Jasmine Kent                 GA Tech                  5.71m   0.1  18-09.00 
     FOUL(1.3) 5.71m(0.1) 5.67m(1.9) FOUL(1.3) PASS      PASS     
  7 Kristen Brown                Uconn                    5.64m   0.3  18-06.00 
     5.64m(0.3) 5.59m(0.1) PASS      PASS      PASS      PASS     
  8 Nyeisha Wright               MTSU                     5.59m   0.6  18-04.25 
     FOUL      FOUL      5.46m(1.3) 5.59m(0.6) FOUL      PASS     
  9 Lashanna Barchue             Kennesaw State           5.40m   2.0  17-08.75 
     5.27m(1.2) FOUL      5.22m(0.7) 5.40m(2.0) ND(NWI) 5.31m(+0.0)
 10 Monique Pate                 GA Tech                  5.25m   0.5  17-02.75 
     FOUL      5.25m(0.5) FOUL              
 10 Olga Ponomarenko             Uconn                    5.25m   2.0  17-02.75 
     ND(NWI) 5.25m(2.0) FOUL              
 -- Latricia Jackson             GA State                    ND   NWI           
     ND(NWI) ND(NWI) PASS              
 -- Jill Arthur                  Kennesaw State            FOUL                 
     FOUL      ND(NWI) ND(NWI)           
 
Women Triple Jump
===============================================================================
 Top 9 advance to final.
 Minimum measurement = 37''
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Marqueshia Stallworth        South Florida           12.30m   0.7  40-04.25 
     11.39m(1.0) 11.61m(0.3) 12.30m(0.7)           
  2 France Makabu                MTSU                    12.25m   0.2  40-02.25 
     11.38m(0.7) 12.25m(0.2) FOUL                
  3 Jakia Ragland                Kennesaw State          11.75m   1.0  38-06.75 
     FOUL      FOUL      FOUL      11.75m(1.0) PASS      PASS     
  4 Brittany Power               Uconn                   11.60m   0.8  38-00.75 
     11.60m(0.8) FOUL      FOUL      PASS      PASS      PASS     
  5 Kortney Thurman              MTSU                    11.44m   0.9  37-06.50 
     FOUL(1.0) FOUL(0.3) 11.44m(0.9)           
 -- MaShonda Rayner              South Florida             FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL      FOUL            
 -- Tralonda Todd                South Florida             FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL      PASS            
 -- Julienne McKee               GA Tech                   FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                
 -- Jill Arthur                  Kennesaw State            FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                
 
Women Shot Put
==========================================================================
 Top 9 advance to final.
 Minimum measurement = 35''
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Tynisha McMillian            Uconn                   14.21m   46-07.50 
      14.21m  14.21m  FOUL  14.04m  14.11m  FOUL
  2 Yolanda Berryhill            GA State                13.76m   45-01.75 
      FOUL  13.76m  FOUL  FOUL  FOUL  13.53m
  3 Brittany Rhea                GA State                12.09m   39-08.00 
      11.37m  11.26m  FOUL  FOUL  11.67m  12.09m
  4 Suzee Mills                  Kennesaw State          11.81m   38-09.00 
      11.20m  11.21m  11.72m  PASS  11.08m  11.81m
  5 Sydney Henry                 GA State                11.78m   38-07.75 
      FOUL  FOUL  11.04m  FOUL  10.91m  11.78m
  6 Chiquita Hawthorne           Kennesaw State          11.74m   38-06.25 
      11.74m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  7 Jessica Lumpkin              Kennesaw State          11.69m   38-04.25 
      11.47m  FOUL  11.59m  11.69m  FOUL  FOUL
  8 Kayla McKeirnan              GA Tech                 10.72m   35-02.00 
      10.64m  10.72m  ND  ND  ND  10.72m
 
Women Discus Throw
==========================================================================
 Top 9 advance to final.
 Minimum measurement = 120''
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Yolanda Berryhill            GA State                46.78m     153-06 
      FOUL  FOUL  46.78m  44.57m  FOUL  ND
  2 Tynisha McMillian            Uconn                   43.96m     144-03 
      43.96m  43.95m  43.94m  FOUL  FOUL  41.07m
  3 Lauren Noe                   South Florida           42.05m     137-11 
      ND  42.05m  41.82m  ND  FOUL  ND
  4 Sarah Canter                 South Florida           41.06m     134-08 
      40.20m  41.06m  37.53m  38.01m  FOUL  ND
  5 Suzee Mills                  Kennesaw State          38.77m     127-02 
      37.04m  38.04m  34.16m  ND  38.77m  38.22m
 -- Kesean Henderson             GA State                    ND            
      ND  ND  ND  ND  ND  ND
 -- Sydney Henry                 GA State                  FOUL            
      FOUL  ND  ND  FOUL  FOUL  ND
 -- Chiquita Hawthorne           Kennesaw State            FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL  ND  FOUL  ND
 -- Brittany Rhea                GA State                  FOUL            
      ND  ND  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 
Women Hammer Throw
==========================================================================
 Top 9 advance to final.
 Minimum measurement = 140''
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Dorotea Habazin              VA Tech                 65.30m     214-03 
      65.08m  63.84m  64.19m  64.54m  62.20m  65.30m
  2 Kimery Hern                  Club Northwest          59.52m     195-03 
      59.32m  59.52m  FOUL  FOUL  58.13m  57.22m
  3 Lauren Noe                   South Florida           52.84m     173-04 
      FOUL  52.84m  52.52m  FOUL  52.20m  FOUL
  4 Suzee Mills                  Kennesaw State          47.75m     156-08 
      FOUL  ND  44.04m  45.06m  47.75m  FOUL
  5 Chiquita Hawthorne           Kennesaw State          45.83m     150-04 
      45.83m  FOUL  FOUL  44.48m  FOUL  45.02m
  6 Jessica Lumpkin              Kennesaw State          42.93m     140-10 
      41.98m  FOUL  42.32m  ND  ND  42.93m
 -- Brittany Rhea                GA State                  FOUL            
      FOUL  ND  FOUL  FOUL  ND  ND
 -- Kesean Henderson             GA State                  FOUL            
      FOUL  ND  FOUL  ND  FOUL  ND
 -- Yolanda Berryhill            GA State                  FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 
Women Javelin Throw
==========================================================================
 Top 9 advance to final.
 Minimum measurement = 100''
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Casey Wagner                 South Florida           43.45m     142-07 
      42.91m  FOUL  FOUL  42.85m  43.45m  FOUL
  2 Emma Crowcroft               Uconn                   41.37m     135-09 
      41.37m  39.64m  41.08m  FOUL  40.73m  39.64m
  3 Sarah Canter                 South Florida           39.28m     128-10 
      39.28m  FOUL  37.63m  36.88m  FOUL  37.38m
  4 Danika Ham                   Uconn                   38.35m     125-10 
      36.26m  36.14m  FOUL  FOUL  38.35m  36.41m
  5 Michelle Bashaw              Uconn                   37.51m     123-01 
      37.29m  37.48m  34.09m  36.15m  FOUL  37.51m
  6 Suzee Mills                  Kennesaw State          35.90m     117-09 
      34.09m  FOUL  33.28m  FOUL  FOUL  35.90m
  7 Patricia Damron              Kennesaw State          30.06m      98-07 
      30.06m  FOUL  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Men 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Keith Ricks                  VA Tech                  10.50   1.2  1 
  2 David Dickens                unattached               10.55   1.2  1 
  3 Kenneth Gilstrap             MTSU                     10.66   1.2  1 
  4 Darrell Wesh                 VA Tech                  10.74   1.2  1 
  5 Perron Jones                 GA Tech                  10.95   1.0  2 
  6 Antonio Logan                Kennesaw State           10.97   0.9  3 
  7 Johnnie Nabors               unattached               10.97   1.2  1 
  8 Michael Simms                GA Tech                  11.05   1.0  2 
  9 Jemir Martinez               Kennesaw State           11.06   1.0  2 
 10 Kevin Bell                   South Florida            11.08   1.0  2 
 11 David Hunter                 South Florida            11.16   1.0  2 
 12 Joe DiDia                    GA Tech                  11.30   1.0  2 
 13 Alex Gainous                 GA State                 11.32   1.0  2 
 14 Christopher Miles            GA State                 11.68   0.9  3 
 15 Jametreus Hamilton           GA State                 12.20   0.9  3 
 
Men 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 David Dickens                unattached               20.74   1.0  1 
  2 Keith Ricks                  VA Tech                  21.14   1.0  1 
  3 Evander Wells                unattached               21.26   1.0  1 
  4 Kendall Bacchus              MTSU                     21.78   0.9  2 
  5 Johnnie Nabors               unattached               21.89   0.9  2 
  6 Armond Smith                 unattached               22.02   1.0  1 
  7 Steven Palmer                MTSU                     22.06   1.0  3 
  8 Jemir Martinez               Kennesaw State           22.08   0.9  2 
  9 Darrell Wesh                 VA Tech                  22.13   1.0  1 
 10 Kevin Bell                   South Florida            22.40   0.9  2 
 11 Jonathan McCants             VA Tech                  22.43   1.0  1 
 12 David Hunter                 South Florida            22.51   0.9  2 
 13 Robert Carter                MTSU                     22.60   1.0  3 
 14 Michael Simms                GA Tech                  22.89   0.9  2 
 15 Jonathan Gardner             GA Tech                  22.91   1.0  3 
 16 Kasey Rollins                GA State                 23.12   1.0  3 
 17 Christopher Miles            GA State                 23.81   1.0  3 
 18 Jametreus Hamilton           GA State                 25.60   1.0  3 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Pascal Orelus                South Florida            48.35   1 
  2 Steven Palmer                MTSU                     48.59   1 
  3 Hunter Clasen                GA Tech                  48.69   1 
  4 Evander Wells                unattached               48.91   1 
  5 David Tansey                 Kennesaw State           49.04   1 
  6 Jonathan McCants             VA Tech                  49.25   1 
  7 Nathaniel Moore              MTSU                     49.56   2 
  8 Subbu Sivanesan              GA Tech                  49.89   2 
  9 Robert Carter                MTSU                     50.20   2 
 10 Gianni Catalano              Kennesaw State           50.36   2 
 11 Kyle Pearson                 Kennesaw State           52.15   2 
 
Men 800 Meter Run
================================================================
 Two-Alley Start
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Shawn Roberts                GA Tech                1:51.44  
  2 Alec Clifford                GA Tech                1:52.42  
  3 Piotr Witczak                Kennesaw State         1:53.71  
  4 Mark Mendrek-Laske           GA Tech                1:54.41  
  5 Zaven O''Bryant               Atlanta TC             1:55.00  
  6 David Moore                  Chattanooga            1:55.03  
  7 Morgan Stephenson            GA Tech                1:56.05  
  8 Eric Powers                  GA Tech                1:56.34  
  9 Drew Austell                 Chattanooga            1:56.55  
 10 Kyle Pearson                 Kennesaw State         1:57.12  
 11 Michael Guntner              Kennesaw State         1:57.36  
 12 Chris Harper                 GA State               1:57.59  
 13 Gianni Catalano              Kennesaw State         1:57.96  
 14 John Gilpin                  Chattanooga            2:01.11  
 15 Michael Dampier              GA State               2:01.22  
 16 Jamarious Jones              MTSU                   2:03.07  
 17 Justin Cacaro                MTSU                   2:03.25  
 18 Keith Davis                  MTSU                   2:05.77  
 19 Chris Manning                GA State               2:06.08  
 
Men 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Mark Mendrek-Laske           GA Tech                3:50.04  
  2 Alec Clifford                GA Tech                3:52.21  
  3 Eric Powers                  GA Tech                3:53.90  
  4 Zaven O''Bryant               Atlanta TC             3:54.52  
  5 Philip Wise                  South Florida          3:54.61  
  6 Josh Vasquez                 Chattanooga            3:58.49  
  7 Patrick Barron               GA Tech                3:59.07  
  8 Rick Scheff                  unattached             3:59.22  
  9 Chris Harper                 GA State               3:59.35  
 10 Loris Hutterli               Atlanta TC             3:59.84  
 11 Joe Fulton                   GA Tech                3:59.90  
 12 Lucas Cotter                 Chattanooga            4:00.50  
 13 Morgan Stephenson            GA Tech                4:00.61  
 14 Kyle McLarty                 Chattanooga            4:03.66  
 15 Nathan Wanuch                Chattanooga            4:04.53  
 16 Cole Jackob                  Kennesaw State         4:05.04  
 17 Mark Cole                    Chattanooga            4:06.10  
 18 Shyam Kapadia                GA State               4:06.38  
 19 Justin Cacaro                MTSU                   4:09.15  
 20 Scott Greer                  unattached             4:11.84  
 21 Isaac Biwott                 MTSU                   4:12.39  
 22 Zach Tupper                  Kennesaw State         4:13.03  
 23 Keith Davis                  MTSU                   4:13.94  
 24 Carl Eifert                  unattached             4:17.46  
 25 Chris Manning                GA State               4:20.88  
 26 Jamarious Jones              MTSU                   4:27.55  
 -- Shawn Roberts                GA Tech                    DNF  
 -- D.J. McMillan                GA Tech                    DNF  
 
Men 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 D.J. McMillan                GA Tech               14:53.42  
  2 Bobby Reyes                  unattached            15:03.28  
  3 Niall Longobardi             GA Tech               15:14.21  
  4 Nathan Tew                   GA Tech               15:17.74  
  5 Obiandu Igwe                 GA Tech               15:28.22  
  6 Doug Black                   GA Tech               15:38.60  
  7 Dylan Swafford               Kennesaw State        15:46.04  
  8 Tyler Tomy                   GA State              15:51.64  
  9 Matt Weiden                  Kennesaw State        15:54.88  
 
Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kendall Parks                Kennesaw State           14.10   0.5 
  2 Armond Smith                 unattached               14.62   0.5 
  3 Ebenezer Amegashie           VA Tech                  14.77   0.5 
  4 Jared Dunn                   unattached               15.13   0.5 
  5 Kasey Rollins                GA State                 15.16   0.5 
 -- LaSalle Ledlum               GA State                   DNF   0.5 
 
Men 400 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 LaRon Bennett                unattached               50.78   1 
  2 Neamen Wise                  South Florida            53.14   1 
  3 Ebenezer Amegashie           VA Tech                  53.24   1 
  4 Camilo Calderon              South Florida            53.54   1 
  5 Ronnie Black                 VA Tech                  54.12   1 
  6 Joshua James                 Kennesaw State           54.74   2 
  7 Jeff Artis-Gray              VA Tech                  56.00   1 
  8 Blake Olson                  Chattanooga              56.51   2 
  9 Jay Oatts                    GA Tech                  56.68   2 
 10 Roscoe Payne                 MTSU                     57.15   1 
 11 Byron Bennett                unattached               57.21   2 
 12 Scott Campbell               VA Tech                  58.48   2 
 
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Lucas Simari                 South Florida          9:46.40  
  2 David Boiywo                 MTSU                   9:57.92  
  3 Warren Enriquez              GA State              10:05.99  
  4 Andrew Greeson               Kennesaw State        10:08.19  
  5 Matt Weiden                  Kennesaw State        10:11.16  
  6 Chris Mason                  MTSU                  10:15.48  
  7 Dylan Swafford               Kennesaw State        10:19.90  
  8 Brandon Black                GA State              10:24.15  
  9 Fredrick Kipsang             MTSU                  10:24.26  
 10 Julian Black                 GA State              10:46.88  
 -- Zach Tupper                  Kennesaw State             DNF  
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Virginia Tech  ''A''                                    40.92  
     1) David Wilson                    2) Keith Ricks                    
     3) Darrell Wesh                    4) Ebenezer Amegashie             
  2 Georgia Tech  ''A''                                     41.93  
     1) Perron Jones                    2) Joe DiDia                      
     3) Michael Simms                   4) Jonathan Gardner               
 
Men Pole Vault
==========================================================================
 4.45m-4.60m-4.75m-4.90m-5.05m-5.15m-
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Sean Young                   unattached               5.15m   16-10.75 
     4.45 4.60 4.75 4.90 5.05 5.15 5.26 
        P    P    P    P  XXO  XXO  XPP 
  2 Aaron Unterberger            GA Tech                  4.75m   15-07.00 
     4.45 4.60 4.75 4.90 
        P   XO   XO  XXX 
  3 Kendall Schafers             South Florida            4.60m   15-01.00 
     4.45 4.60 4.75 
        O    O  XXX 
  4 Michael Vani                 South Florida            4.45m   14-07.25 
     4.45 4.60 
       XO  XXX 
 -- Aaron Chamblee               Kennesaw State              NH            
     4.45 
      XXX 
 
Men Long Jump
===============================================================================
 Top 9 advance to final.
 Minimum measurement = 21''
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Alphonso Jordan              unattached               7.44m   0.4  24-05.00 
     ND(NWI) 7.44m(0.4) 7.31m(1.5) PASS      PASS      PASS     
  2 Joe Conway                   unattached               7.06m   0.8  23-02.00 
     6.84m(0.3) 6.94m(1.6) 7.06m(0.8) 6.77m(1.1) 6.79m(0.9) ND(NWI)
  3 Anjoun Armaly                Kennesaw State           6.86m   1.1  22-06.25 
     6.71m(1.9) PASS      6.86m(1.1) PASS      PASS      PASS     
  4 Shane Lewis                  South Florida            6.83m   1.1  22-05.00 
     ND(NWI) 6.83m(1.1) ND(NWI) PASS      PASS      PASS     
  5 Brian Kilts                  South Florida            6.81m   1.1  22-04.25 
     6.81m(1.1) 6.65m(1.0) ND(1.6) PASS      PASS      PASS     
  6 Kevin Bell                   South Florida            6.64m   1.5  21-09.50 
     ND(NWI) ND(NWI) 6.57m(+0.0) 6.64m(1.5) PASS      PASS     
  7 Antonio Logan                Kennesaw State           5.73m   2.2  18-09.75 
     5.73m(2.2) ND(NWI) ND(NWI)           
 -- Kameron Rory                 MTSU                        ND   NWI           
     ND(NWI) ND(NWI) ND(NWI)           
 -- Antillio Bastian             South Florida               ND   NWI           
     ND(NWI) ND(NWI) ND(NWI)           
 -- LaSalle Ledlum               GA State                    ND   NWI           
     ND(NWI) ND(NWI) ND(NWI)           
 -- Josh Butler                  MTSU                        ND   NWI           
     ND(NWI) ND(NWI) ND(NWI)           
 -- Corey Smith                  GA State                    ND   NWI           
     ND(NWI) ND(NWI) ND(NWI)           
 -- Cordairo Golden              MTSU                        ND   NWI           
     ND(NWI) ND(NWI) ND(NWI)           
 -- Solomon Atosona              MTSU                        ND   NWI           
     ND(NWI) ND(NWI) ND(NWI)           
 
Men Triple Jump
===============================================================================
 Top 9 advance to final.
 Minimum measurement = 46''
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Hasheem Halim                VA Tech                 15.46m   1.5  50-08.75 
     15.46m(1.5) FOUL      PASS      PASS      PASS      PASS     
  2 Josh Butler                  MTSU                    14.64m   1.0  48-00.50 
     14.55m(1.4) 14.42m(1.6) 14.64m(1.0) 14.45m(0.6) PASS      PASS     
  3 Shane Lewis                  South Florida           14.57m   0.9  47-09.75 
     14.07m(1.7) 14.38m(+0.0) 14.57m(0.9) ND(NWI) PASS      PASS     
  4 Solomon Atosona              MTSU                    14.06m   1.2  46-01.50 
     FOUL(NWI) 14.06m(1.2) ND(NWI) FOUL      PASS      PASS     
 -- Kameron Rory                 MTSU                      FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      PASS      PASS     
 -- Jonathan Gardner             GA Tech                   FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      PASS      PASS     
 -- Antillio Bastian             South Florida             FOUL                 
     FOUL      PASS      FOUL      PASS      PASS      PASS     
 
Men Shot Put
==========================================================================
 Top 9 advance to final.
 Minimum measurement = 45''
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Joshua McNair                Kennesaw State          16.55m   54-03.75 
      FOUL  FOUL  16.55m  FOUL  FOUL  FOUL
  2 Jared Thomas                 South Florida           14.01m   45-11.75 
      14.01m  FOUL  FOUL  FOUL  13.88m  FOUL
  3 Marcus Hicks                 South Florida           13.85m   45-05.25 
      13.72m  13.85m  FOUL  13.60m  FOUL  FOUL
  4 Rene Stauss                  VA Tech                 13.80m   45-03.50 
      FOUL  FOUL  FOUL  13.55m  13.80m  FOUL
 -- William Kent                 Air Force Acad            FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 -- Jalen Fooster-Barrino        Air Force Acad            FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 -- Duncan Thompson              GA Tech                   FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 -- Tyler Crow                   Kennesaw State            FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 
Men Hammer Throw
==========================================================================
 Top 9 advance to final.
 Minimum measurement = 140''
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Denis Mahmic                 VA Tech                 59.98m     196-09 
      56.19m  54.98m  57.84m  58.46m  FOUL  59.98m
  2 Joshua McNair                Kennesaw State          55.61m     182-05 
      51.44m  FOUL  49.65m  FOUL  54.66m  55.61m
  3 Duncan Thompson              GA Tech                 51.35m     168-06 
      48.89m  51.35m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  4 Kevin Harrison               unattached              49.51m     162-05 
      47.14m  47.05m  49.51m  49.05m  48.69m  49.15m
  5 Jalen Fooster-Barrino        Air Force Acad          48.14m     157-11 
      44.03m  46.20m  48.14m  48.04m  45.01m  FOUL
  6 William Kent                 Air Force Acad          46.73m     153-04 
      46.73m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  45.05m
 -- Tyler Crow                   Kennesaw State            FOUL            
      FOUL  ND  ND  FOUL  FOUL  FOUL
 
Men Javelin Throw
==========================================================================
 Top 9 advance to final.
 Minimum measurement = 140''
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Kevin Kelly                  South Florida           57.06m     187-02 
      57.06m  56.52m  FOUL  56.89m  56.20m  53.26m
  2 Joseph Hall                  South Florida           56.11m     184-01 
      47.90m  51.89m  51.71m  52.72m  51.08m  56.11m
 « Back to GoBlueRaiders.com