« Back to GoBlueRaiders.com
Licensed to C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/14/2012 08:48 PM
                      Boston Moon Invite 2012 - 4/14/2012                      
                         Results at www.cfpitiming.com                         
                          Tenn. State @ Nashville, TN                          
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash University
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals
  1 Sales, Quanisha              Unattached             11.80      11.97  +0.0  1 
  2 Rippy, Jasmesia              Bethel (Tn)            12.11      12.02  +0.0  1 
  3 Jackson, Ashontae            T.S.U.                 12.15      12.05  +0.0  1 
  4 Washington, Deseray          Bethel (Tn)            12.09      12.08  +0.0  1 
  5 Grant, Penny                 Greenville             12.21      12.39  +0.0  1 
  6 Guerrero, Shanice            Bethel (Tn)            12.60      12.50   1.5  2 
  7 Dandy, Amber                 M.T.S.U.               12.48      12.51  +0.0  1 
  8 Tedford, Diamond             Alabama A&M            12.73      12.73   1.5  2 
  9 Johnson, Jasmine             Bethel (Tn)            12.74      12.79   1.5  2 
 10 Betts, Brittany              T.S.U.                 12.69      12.85   1.5  2 
 11 Phillips, Justine            Tennessee Tech         12.79      12.90   1.5  2 
 12 Scott, Brittany              Alabama A&M                       13.09   0.1  3 
 13 Petway, Carolyn              T.S.U.                 12.30      13.24  +0.0  1 
 14 Barconey, Janay              Tuskegee               12.90      13.31   1.5  2 
 15 Johnson, Sinead              Tuskegee               13.00      13.37   0.1  3 
 16 Ivory, Iesha                 Rust                   13.57      13.52   0.1  3 
 17 Smith, Brittany              Bethel (Tn)            13.81      13.94   0.1  3 
 18 Camp, Marquella              Tuskegee               13.00      14.03   1.5  2 
 19 Wilson, Linzell              Alabama A&M                       14.09   0.1  3 
 20 Presley, Anne                U. of the South        14.91      14.81   0.1  3 
 
Women 200 Meter Dash University
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Sales, Quanisha              Unattached             24.10      24.32  +0.0  1 
  2 Jackson, Ashontae            T.S.U.                 24.25      24.53  +0.0  1 
  3 Taylor, Diera                T.S.U.                 25.24      25.03  +0.0  1 
  4 Montague, Arielle            Bethel (Tn)            24.65      25.43  +0.0  1 
  5 Garrett, Ronnika             Bethel (Tn)            26.50      25.88  +0.0  3 
  6 Guerrero, Shanice            Bethel (Tn)            26.27      26.09   0.2  2 
  7 Hale, Kristina               Bethel (Tn)            25.96      26.19  +0.0  1 
  8 Champion, Alicia             Tuskegee               25.94      26.44  +0.0  1 
  8 Betts, Brittany              T.S.U.                 26.72      26.44  +0.0  3 
 10 Keck, Kelli                  Tennessee Tech         26.47      26.57   0.2  2 
 11 Blanc, Julie-Anne            Bethel (Tn)            26.40      26.58   0.2  2 
 12 Bailey, Jovian               Tuskegee               26.30      26.70   0.2  2 
 13 Barconey, Janay              Tuskegee               27.00      26.74  +0.0  3 
 14 Petway, Carolyn              T.S.U.                 25.35      26.75  +0.0  1 
 15 Phillips, Justine            Tennessee Tech         26.80      26.77  +0.0  3 
 16 Terry, Blake                 Tuskegee               26.21      27.91   0.2  2 
 17 Tanksley, Elisa              Tennessee Tech         27.50      27.92  +0.0  3 
 18 Johnson, Jasmine             Bethel (Tn)            26.20      27.94   0.2  2 
 19 Lyles, Dominique             Tuskegee               26.70      28.48  +0.0  3 
 20 Camp, Marquella              Tuskegee               26.60      28.63  +0.0  3 
 21 Cooney, Jourdan              U. of the South        28.74      28.78  +0.0  4 
 22 Smith, Brittany              Bethel (Tn)            28.75      29.19  +0.0  4 
 23 Presley, Anne                U. of the South        30.45      30.58  +0.0  4 
 
Women 400 Meter Dash University
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Montague, Arielle            Bethel (Tn)            55.44      55.77   1 
  2 Garrett, Ronnika             Bethel (Tn)            57.43      57.95   1 
  3 Johnson, Philita             Greenville             56.83      58.05   1 
  4 Blanc, Julie-Anne            Bethel (Tn)            58.61      58.34   2 
  5 Bailey, Jovian               Tuskegee               58.00      59.13   1 
  6 Hale, Kristina               Bethel (Tn)            59.63      59.58   2 
  7 Cader, Gabby                 Chattanooga            58.88      59.76   2 
  8 Oladakun, Felicia            T.S.U.                 59.42      59.80   2 
  9 Taylor, Diera                T.S.U.                 58.34      59.98   1 
 10 Kimball, Brooklyn            Tennessee Tech         59.00    1:00.56   2 
 11 Riley, Kya                   T.S.U.                 58.24    1:00.77   1 
 12 Weinzetl, Emily              Tennessee Tech       1:00.00    1:00.93   2 
 13 Winkler, Valerie             Lipscomb               59.57    1:01.49   2 
 14 Connell, Dalis               Tennessee Tech       1:00.00    1:01.92   3 
 15 Philpott, Jenna              Tennessee Tech       1:00.00    1:02.15   3 
 16 Champion, Alicia             Tuskegee               58.13    1:03.42   1 
 17 Johnson, Keshae              Bethel (Tn)                     1:04.30   4 
 18 Terry, Blake                 Tuskegee               58.00    1:05.67   1 
 19 Tanksley, Elisa              Tennessee Tech       1:02.00    1:05.80   3 
 20 Bowles, Bria                 Bethel (Tn)          1:03.20    1:07.11   3 
 21 Scott, Michelle              Alabama A&M          1:09.35    1:09.63   4 
 
Women 800 Meter Run University
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bunker, Katie                Lipscomb             2:11.42    2:14.28  
  2 Phalo, Shaquina              Alabama A&M          2:15.00    2:14.93  
  3 Twigg, Amanda                Lipscomb             2:12.01    2:17.93  
  4 Lehman, Ashley               Lipscomb             2:16.55    2:19.40  
  5 Adams, Breanna               T.S.U.               2:17.00    2:19.47  
  6 Gray, Jessica                Bethel (Tn)          2:21.71    2:22.98  
  7 Bradley, Leah                Tennessee Tech       2:24.61    2:23.93  
  8 Reese, Ambria                Chattanooga          2:22.22    2:26.23  
  9 Harris, Charita              T.S.U.               2:21.65    2:26.65  
 10 Philpott, Jenna              Tennessee Tech       2:24.00    2:27.75  
 11 Todd, Gabrielle              T.S.U.               2:25.00    2:29.28  
 12 Jones, Traci                 Tennessee Tech       2:25.00    2:29.92  
 13 Philpott, Jessica            Chattanooga          2:27.64    2:30.53  
 14 Webb, Kara                   Tennessee Tech       2:25.00    2:30.66  
 15 Connell, Dalis               Tennessee Tech       2:35.00    2:33.30  
 16 Caldwell, Kendale            Tennessee Tech       2:32.43    2:33.42  
 17 Forbes, Kathryn              Tennessee Tech       2:34.82    2:41.81  
 18 Solomon, Jasmin              Tuskegee             2:45.00    2:46.02  
 19 Brown, Brittney              Tennessee Tech       2:49.73    2:47.31  
 20 Dohrmann, Yeshi              Tennessee Tech       2:44.66    2:51.40  
 21 Daniels, Jessica             Tuskegee             2:18.00    2:58.13  
 22 Mills, Sheldon               U. of the South      2:53.14    3:05.16  
 23 Terry, Blake                 Tuskegee             2:17.00    3:17.26  
 24 Blomlie, Symone              Tuskegee             2:30.00    3:43.04  
 
Women 1500 Meter Run University
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lawrence, Maggie             Lipscomb             4:36.44    4:47.29  
  2 Bradley, Leah                Tennessee Tech       4:59.41    4:57.09  
  3 Webb, Kara                   Tennessee Tech       4:58.00    5:00.32  
  4 Stewart, Keeley              Chattanooga          4:55.45    5:00.74  
  5 Cline, Rebecca               Tennessee Tech       5:03.84    5:18.63  
  6 Jones, Traci                 Tennessee Tech       5:07.17    5:26.47  
  7 Forbes, Kathryn              Tennessee Tech       5:18.01    5:27.42  
  8 Brown, Brittney              Tennessee Tech       5:30.00    5:31.26  
  9 Daniels, Jessica             Tuskegee             5:51.23    5:59.89  
  9 Williams, Emily              Tennessee Tech       5:12.33    5:59.89  
 11 Solomon, Jasmin              Tuskegee             6:03.57    6:06.32  
 12 Bownes, Tristeen             Tuskegee             7:00.00    7:37.48  
 
Women 5000 Meter Run University
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cline, Rebecca               Tennessee Tech      19:28.23   19:56.24  
  2 Smith, Willow                U. of the South     19:46.82   20:07.99  
  3 Forbes, Kathryn              Tennessee Tech      21:21.96   20:49.48  
  4 Dubin, Zoe                   U. of the South     20:57.89   21:11.77  
  5 Irvin, Deanna                Bethel (Tn)                    21:34.35  
  6 Rock, Sarah                  U. of the South     21:49.56   23:24.79  
 
Women 100 Meter Hurdles University
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Moore, Brielle               T.S.U.                 14.90      14.87   3.0  1 
  2 Carney, LaTia                T.S.U.                 15.56      15.15   3.0  1 
  3 Ward, Daniecce               T.S.U.                 15.10      15.47   3.0  1 
  4 Humphrey, Marquia            Alabama A&M            17.48      16.89   2.3  2 
  5 Johnson, Sinead              Tuskegee               16.78      17.00   2.3  2 
  6 Dove, Raven                  Alabama A&M            16.30      17.32   3.0  1 
  7 Stewart, Natalie             Lipscomb               16.40      17.38   3.0  1 
  8 Forby, Quinetta              Tuskegee               15.00      18.28   3.0  1 
  9 Ivory, Iesha                 Rust                   18.85      19.28   2.3  2 
 
Women 400 Meter Hurdles University
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carney, LaTia                T.S.U.               1:05.00    1:07.51  
  2 Pulido, Samantha             Chattanooga          1:07.00    1:07.68  
  3 Hall, Ashley                 Chattanooga          1:13.00    1:10.93  
  4 Dove, Raven                  Alabama A&M          1:09.00    1:11.08  
  5 Ladler, Kenisha              T.S.U.               1:05.83    1:11.73  
  6 Moore, Brielle               T.S.U.               1:07.00    1:19.58  
 
Women 3000 Meter Steeplechase University
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cline, Rebecca               Tennessee Tech      12:20.00   14:31.96  
  2 Swindle, Erin                Bethel (Tn)                    15:43.72  
 
Women 4x100 Meter Relay University
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bethel (Tenn.)  'A'                                 46.75      47.15  
     1) Rippy, Jasmesia                 2) Guerrero, Shanice              
     3) Montague, Arielle               4) Washington, Deseray            
  2 Tennessee St.  'A'                                  46.45      47.18  
     1) Petway, Carolyn                 2) Taylor, Diera                  
     3) Betts, Brittany                 4) Jackson, Ashontae              
  3 Tuskegee  'A'                                       49.50      50.20  
     1) Johnson, Sinead                 2) Champion, Alicia               
     3) Terry, Blake                    4) Barconey, Janay                
  4 Tennessee Tech  'A'                                 49.93      50.24  
     1) Phillips, Justine               2) Cotto, Brittany                
     3) Keck, Kelli                     4) Tanksley, Elisa                
  5 Alabama A&M  'A'                                    43.26      50.28  
     1) Scott, Brittany                 2) Humphrey, Marquia              
     3) Tedford, Diamond                4) Thurmon, Destiny               
  6 Bethel (Tenn.)  'B'                                            50.75  
     1) Hood, Leslie                    2) Johnson, Jasmine               
     3) Rooks, Tracy                    4) McCray, Dallas                 
  7 Alabama A&M  'B'                                    48.65      53.70  
     1) Bloodworth, D'Arnca             2) Dove, Raven                    
     3) Daniel, Marcianna               4) Mackey, Shanique               
 
Women 4x400 Meter Relay University
============================================================================
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Tennessee St.  'A'                                3:47.70    3:47.31   2 
     1) Riley, Kya                      2) Adams, Breanna                 
     3) Taylor, Diera                   4) Jackson, Ashontae              
  2 Bethel (Tenn.)  'A'                               3:48.15    3:50.40   2 
     1) Blanc, Julie-Anne               2) Garrett, Ronnika               
     3) Montague, Arielle               4) Gray, Jessica                  
  3 Tennessee St.  'B'                                3:58.40    4:01.69   2 
     1) Oladakun, Felicia               2) Petway, Carolyn                
     3) Harris, Charita                 4) Burr, Ja'Lyn                   
  4 Tennessee Tech  'A'                               4:08.00    4:04.52   1 
     1) Connell, Dalis                  2) Philpott, Jenna                
     3) Weinzetl, Emily                 4) Kimball, Brooklyn              
  5 Bethel (Tenn.)  'B'                               4:19.00    4:05.28   1 
     1) Bowles, Bria                    2) Johnson, Keshae                
     3) Hale, Kristina                  4) Wallace, Reneisha              
  6 Alabama A&M  'A'                                  3:22.76    4:09.14   2 
     1) Phalo, Shaquina                 2) Dove, Raven                    
     3) Scott, Lacee                    4) Scott, Brittany                
  7 Tuskegee  'A'                                     4:00.00    4:12.84   2 
     1) Terry, Blake                    2) Champion, Alicia               
     3) Bailey, Jovian                  4) Lyles, Dominique               
  8 Tennessee St.  'C'                                4:01.00    4:24.30   1 
     1) Betts, Brittany                 2) Moore, Brielle                 
     3) Ladler, Kenisha                 4) Ward, Daniecce                 
 
Women High Jump University
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Ward, Daniecce               T.S.U.                 1.73m      1.57m    5-01.75 
  2 Pannell, Taylor              Chattanooga            1.55m      1.52m    4-11.75 
  2 Jones, Asia                  Bethel (Tn)            1.52m      1.52m    4-11.75 
  4 Keyes, Erin                  Tennessee Tech         1.53m      1.47m    4-09.75 
  5 Mackey, Shanique             Alabama A&M                       1.42m    4-07.75 
  5 Champion, Alicia             Tuskegee               1.60m      1.42m    4-07.75 
 
Women Pole Vault University
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Belner, Anna                 Lipscomb               2.74m      3.23m   10-07.00 
  2 Lowery, Katie                Tennessee Tech         3.05m      3.04m    9-11.75 
  3 Mason, Taylor                Lipscomb               2.80m      2.74m    8-11.75 
  4 Dodson, Abigail              Lipscomb               3.00m      2.73m    8-11.50 
  5 Jones, Arden                 U. of the South        2.75m      2.61m    8-06.75 
  6 Forby, Quinetta              Tuskegee               2.12m      2.61m    8-06.75 
  7 Cooney, Jourdan              U. of the South        2.65m      2.31m    7-07.00 
 
Women Long Jump University
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Nambawa, Sarah               Unat-M.T.S.U.          6.27m      6.13m   NWI  20-01.50 
  2 Jackson, Ashontae            T.S.U.                 5.75m      5.55m   NWI  18-02.50 
  3 Dandy, Amber                 M.T.S.U.               5.70m      5.40m   NWI  17-08.75 
  4 Ward, Daniecce               T.S.U.                 5.72m      5.19m   NWI  17-00.50 
  5 Jones, Asia                  Bethel (Tn)            5.33m      5.10m   NWI  16-08.75 
  6 Keck, Kelli                  Tennessee Tech         5.05m      5.09m   NWI  16-08.50 
  7 Oladakun, Felicia            T.S.U.                 5.47m      5.04m   NWI  16-06.50 
  8 Thurmon, Destiny             Alabama A&M            5.65m      4.79m   NWI  15-08.75 
  9 Bownes, Tristeen             Tuskegee               4.83m      4.62m   NWI  15-02.00 
 10 Humphrey, Marquia            Alabama A&M            4.52m      4.51m   NWI  14-09.75 
 11 Mackey, Shanique             Alabama A&M            4.77m      4.50m   NWI  14-09.25 
 12 Forby, Quinetta              Tuskegee               4.68m      4.47m   NWI  14-08.00 
 13 Johnson, Sinead              Tuskegee               4.51m      4.45m   NWI  14-07.25 
 14 McCray, Dallas               Bethel (Tn)            4.85m      4.18m   NWI  13-08.75 
 15 Lyles, Dominique             Tuskegee               4.90m      3.88m   NWI  12-08.75 
 -- Bloodworth, D'Arnca          Alabama A&M                        FOUL                 
 -- Grant, Penny                 Greenville             5.85m       FOUL                 
 
Women Triple Jump University
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Nambawa, Sarah               Unat-M.T.S.U.         13.66m     13.65m   NWI  44-09.50 
  2 Grant, Penny                 Greenville            11.98m     11.74m   NWI  38-06.25 
  3 Ward, Daniecce               T.S.U.                12.22m     11.52m   NWI  37-09.50 
  4 Oladakun, Felicia            T.S.U.                11.52m     11.37m   NWI  37-03.75 
  5 Keck, Kelli                  Tennessee Tech        11.02m     10.85m   NWI  35-07.25 
 -- Bownes, Tristeen             Tuskegee               9.64m         ND   NWI           
 -- Thurmon, Destiny             Alabama A&M                          ND   NWI           
 -- Forby, Quinetta              Tuskegee               9.39m         ND   NWI           
 
Women Shot Put University
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Logan, Brittani              T.S.U.                13.39m     13.38m   43-10.75 
  2 Terry, April                 Lipscomb              12.16m     12.13m   39-09.75 
  3 Joshua, Cierra               T.S.U.                11.42m     11.27m   36-11.75 
  4 Borden, Madison              Tennessee Tech        11.53m     11.18m   36-08.25 
  5 Commodore, Diamond           Bethel (Tn)           11.63m     11.12m   36-05.75 
  6 senaya, kai                  T.S.U.                11.26m     11.06m   36-03.50 
  7 Yslas, Lacy                  Tennessee Tech        11.50m     10.72m   35-02.00 
  8 Collier, Kaitlin             Lipscomb               9.41m     10.66m   34-11.75 
  9 Handelman, Amy               Rhodes                10.08m     10.48m   34-04.75 
 10 Mason, Taylor                Lipscomb              11.11m     10.39m   34-01.25 
 11 Epperson, Marion             Alabama A&M           11.92m     10.33m   33-10.75 
 12 Dunn, Sheena                 Bethel (Tn)           10.96m     10.09m   33-01.25 
 13 Merriweather, jasmine        T.S.U.                 9.42m      9.96m   32-08.25 
 14 Walden, Chelsea              Tuskegee              12.00m      9.87m   32-04.75 
 14 Baker, Autumn                Rhodes                11.35m      9.87m   32-04.75 
 16 Webster, Triosha             Bethel (Tn)           10.79m      9.50m   31-02.00 
 17 Lowe, Ashley                 Bethel (Tn)            9.76m      9.26m   30-04.75 
 18 Holder, Margarett            Tennessee Tech        10.20m      9.20m   30-02.25 
 19 Lowrance, Erin               Rhodes                 9.28m      9.14m   30-00.00 
 20 Fahnstrom, Haley             Greenville            10.50m      8.68m   28-05.75 
 21 Moorehead, Marilyn           Tuskegee               9.49m      8.35m   27-04.75 
 22 Ransom, Raven                Rust                              7.92m   26-00.00 
 23 Mackey, Shanique             Alabama A&M                       7.46m   24-05.75 
 24 Cooper, Andrea               Rust                   8.03m      7.28m   23-10.75 
 25 McDonald, Jodie              Alabama A&M            8.56m      7.07m   23-02.50 
 26 Forby, Quinetta              Tuskegee               8.31m      6.12m   20-01.00 
 26 Crawford, Jasmine            Rust                   6.38m      6.12m   20-01.00 
 28 Humphrey, Marquia            Alabama A&M                       5.21m   17-01.25 
 -- Tigner, Emma Lee             Alabama A&M            8.94m       FOUL            
 
Women Discus Throw University
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Epperson, Marion             Alabama A&M           41.64m     40.12m     131-07 
  2 Borden, Madison              Tennessee Tech        41.00m     38.79m     127-03 
  3 Walden, Chelsea              Tuskegee              40.00m     35.62m     116-10 
  4 Yslas, Lacy                  Tennessee Tech        39.60m     35.45m     116-04 
  5 Schutte, Kristen             Greenville            37.66m     35.36m     116-00 
  6 Hill, Abby                   Greenville            34.50m     33.49m     109-10 
  7 Lowe, Ashley                 Bethel (Tn)           35.49m     32.54m     106-09 
  8 Nelson, Amy                  U. of the South       33.39m     32.12m     105-04 
  9 Joshua, Cierra               T.S.U.                30.08m     30.80m     101-00 
 10 senaya, kai                  T.S.U.                26.84m     30.65m     100-07 
 11 Logan, Brittani              T.S.U.                29.27m     30.50m     100-01 
 12 Tigner, Emma Lee             Alabama A&M           28.11m     27.60m      90-07 
 13 Moorehead, Marilyn           Tuskegee              27.76m     25.98m      85-03 
 14 Merriweather, jasmine        T.S.U.                30.95m     24.68m      81-00 
 15 Mackey, Shanique             Alabama A&M           25.84m     24.48m      80-04 
 16 Wilson, Linzell              Alabama A&M                      14.09m      46-03 
 
Women Hammer Throw University
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Schutte, Kristen             Greenville            48.88m     49.65m     162-11 
  2 Terry, April                 Lipscomb              41.53m     44.25m     145-02 
  3 Fahnstrom, Haley             Greenville            41.96m     40.55m     133-00 
  4 McMurtrey, Maggie            Greenville            42.33m     39.60m     129-11 
  5 Handelman, Amy               Rhodes                42.32m     39.39m     129-03 
  6 Sturm, Jennifer              Unattached            39.72m     39.31m     129-00 
  7 Nelson, Amy                  U. of the South       37.22m     37.31m     122-05 
  8 Hill, Abby                   Greenville            37.88m     36.80m     120-09 
  9 Logan, Brittani              T.S.U.                38.45m     35.66m     117-00 
 10 Reinhart, Katie              Rhodes                37.80m     33.67m     110-05 
 11 Lowrance, Erin               Rhodes                32.13m     31.75m     104-02 
 12 Tigner, Emma Lee             Alabama A&M           29.87m     31.32m     102-09 
 13 Webster, Triosha             Bethel (Tn)           33.03m     31.18m     102-03 
 14 Baker, Autumn                Rhodes                33.87m     31.01m     101-09 
 15 Dunn, Sheena                 Bethel (Tn)           32.08m     29.29m      96-01 
 16 Krause, Sarah                Belmont               30.50m     26.05m      85-05 
 17 Joshua, Cierra               T.S.U.                30.94m     25.56m      83-10 
 18 Commodore, Diamond           Bethel (Tn)           24.95m     25.08m      82-03 
 19 Merriweather, jasmine        T.S.U.                23.33m     23.22m      76-02 
 20 senaya, kai                  T.S.U.                29.98m     22.62m      74-02 
 
Women Javelin Throw University
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Schutte, Kristen             Greenville            41.74m     38.52m     126-04 
  2 Collier, Kaitlin             Lipscomb              29.55m     31.62m     103-09 
  3 Yslas, Lacy                  Tennessee Tech        28.22m     30.28m      99-04 
  4 Walden, Chelsea              Tuskegee              31.92m     29.81m      97-10 
  5 Epperson, Marion             Alabama A&M           25.67m     29.74m      97-07 
  6 Hill, Abby                   Greenville            27.69m     28.78m      94-05 
  7 Forby, Quinetta              Tuskegee              24.80m     28.00m      91-10 
  8 Forbes, Rebecca              Tennessee Tech        28.01m     27.50m      90-03 
  9 Oladakun, Felicia            T.S.U.                26.73m     27.36m      89-09 
 10 senaya, kai                  T.S.U.               105.00m     26.70m      87-07 
 11 Mackey, Shanique             Alabama A&M           20.34m     25.20m      82-08 
 12 Wennerstrom, Haley           Tennessee Tech        27.00m     22.69m      74-05 
 13 Joshua, Cierra               T.S.U.                24.13m     21.70m      71-02 
 14 Tigner, Emma Lee             Alabama A&M           18.18m     21.47m      70-05 
 15 Barconey, Janay              Tuskegee              20.00m     19.80m      64-11 
 16 Merriweather, jasmine        T.S.U.                17.42m     19.00m      62-04 
 17 Bailey, Jovian               Tuskegee              18.58m     15.43m      50-07 
 18 Wilson, Linzell              Alabama A&M           16.18m     15.15m      49-08 
 19 Daniels, Jessica             Tuskegee              19.00m     13.87m      45-06 
 20 Logan, Brittani              T.S.U.                14.02m     13.62m      44-08 
 21 Lyles, Dominique             Tuskegee              18.74m     13.29m      43-07 
 22 Terry, Blake                 Tuskegee              20.00m     13.25m      43-06 
 23 Camp, Marquella              Tuskegee              20.00m     10.55m      34-07 
 24 Blomlie, Symone              Tuskegee              18.00m      9.79m      32-01 
 
Men 100 Meter Dash University
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Walls, Courtland             Morehouse              10.42      10.58   2.0  1 
  2 Gray, Bruce                  Greenville             10.82      10.70   2.0  1 
  3 Kearney, Vernon              Lane                   10.58      10.75   2.0  1 
  4 DeBerry, Hunter              Bethel (Tn)            10.82      10.83   2.0  1 
  5 Mallory, Julian              Unat-T.S.U.            10.80      10.95   2.0  1 
  6 Malone, Marion               Alabama A&M            10.81      10.96   2.0  1 
  7 White, Brian                 Greenville             10.87      11.00   1.3  2 
  8 Dial, Chaz                   Bethel (Tn)            10.99      11.14   1.3  2 
  9 Delisser, Sean               Alabama A&M            10.70      11.15   2.0  1 
 10 Thomas, Devin                Tuskegee               10.90      11.17   1.3  2 
 11 Rhyne, Anthony               Rust                   10.50      11.18   2.0  1 
 12 McDaniel, Darius             Alabama A&M            11.24      11.22   1.7  3 
 13 Ambers, Anthony              Greenville             11.30      11.23   1.7  3 
 14 St. Hill, Ryan               Greenville             11.25      11.24   1.7  3 
 15 Garcia, Josh                 Greenville             11.20      11.25   1.7  3 
 16 Mann, Cordarious             Bethel (Tn)            11.24      11.26   1.7  3 
 17 burgess, nasheed             Unattached             11.10      11.27   1.7  3 
 18 York, Sean                   Morehouse              10.91      11.31   1.3  2 
 19 Akaeze, Stephen              Unattached             11.00      11.42   1.3  2 
 20 Udae, Joshua                 Alabama A&M                       11.50  +0.0  5 
 21 Meeks, Travis                Bethel (Tn)            11.45      11.51  +0.0  4 
 22 Fisher, Eric                 Unattached             11.50      11.53  +0.0  4 
 23 Chilmette, Nigel             Rust                   11.61      11.55  +0.0  4 
 24 Strode, Brandon              Unattached             11.40      11.66  +0.0  4 
 25 Jones, Erwin                 Unattached             11.50      11.72  +0.0  4 
 26 Love, Caleb                  Lipscomb               11.51      11.81  +0.0  4 
 27 McGee, Maurice               Tuskegee               11.00      11.94   1.3  2 
 28 Posey, Lovester              Tuskegee               11.64      12.02  +0.0  4 
 29 Brown, Anfrenee              Rust                   11.88      12.04  +0.0  5 
 30 Yancey, Monte'               T.S.U.                 11.83      12.23  +0.0  5 
 31 Britt, Julian                Rust                              12.25  +0.0  5 
 -- Johnson, Brian               Bethel (Tn)            11.35         FS   1.7  3 
 
Men 200 Meter Dash University
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Walls, Courtland             Morehouse              21.23      21.31  -0.2  1 
  2 Gray, Bruce                  Greenville             22.16      21.60  +0.0  2 
  3 Mallory, Julian              Unat-T.S.U.            21.70      21.92  -0.2  1 
  4 Burton, Lamonte              T.S.U.                 22.18      22.25  +0.0  2 
  5 Gbagbeke, Stanley            Unat-M.T.S.U.          21.70      22.28  -0.2  1 
  6 Howard, Jack                 Lane                   22.23      22.30  +0.0  3 
  7 Williams, Jarrett            Morehouse              22.77      22.42  +0.0  4 
  8 Thomas, Devin                Tuskegee               22.00      22.43  +0.0  2 
  9 Rhyne, Anthony               Rust                   23.16      22.47  +0.0  5 
 10 Delisser, Sean               Alabama A&M            21.56      22.59  -0.2  1 
 11 Moore, Nathaniel             M.T.S.U.               22.56      22.63  +0.0  3 
 12 White, Brian                 Greenville             22.20      22.69  +0.0  2 
 13 Buckner, Brennen             Morehouse              21.97      22.72  -0.2  1 
 14 Johnson, Micheal             Unat-T.S.U.            22.23      22.73  +0.0  3 
 15 burgess, nasheed             Unattached             22.90      22.80  +0.0  4 
 16 Garcia, Josh                 Greenville             22.78      22.82  +0.0  4 
 17 York, Sean                   Morehouse              22.37      22.85  +0.0  3 
 18 Slaughter, Sharrieff         Unattached             22.90      22.86  +0.0  5 
 19 Sam, Ulato                   Morehouse              21.86      22.95  -0.2  1 
 20 Dial, Chaz                   Bethel (Tn)            22.51      23.02  +0.0  3 
 21 Jones, Jarmal                Bethel (Tn)            22.90      23.10  +0.0  5 
 22 Farley, DeShawn              Bethel (Tn)            22.93      23.13  +0.0  5 
 23 Fisher, Eric                 Unattached             23.75      23.31  +0.0  6 
 24 Ambers, Anthony              Greenville             22.74      23.42  +0.0  4 
 25 Strode, Brad                 Unat-T.S.U.            23.20      23.59  +0.0  5 
 26 Brandy, Justin               Bethel (Tn)            23.50      23.67  +0.0  6 
 27 Clark, Ahab                  Alabama A&M            22.90      23.71  +0.0  5 
 28 Hirakawa, Josh               U. of the South                   23.82  +0.0  8 
 29 Franks, Marcus               Rust                   23.76      23.95  +0.0  6 
 30 Kearney, Vernon              Lane                   21.99      24.23  -0.2  1 
 31 Foley, Ryan                  Lipscomb               24.18      24.24  +0.0  7 
 32 Strode, Brandon              Unattached             23.40      24.32  +0.0  6 
 33 Mitchell, Arin               Tuskegee               22.60      24.43  +0.0  4 
 34 Brown, Dewayne               Lane                              24.63  +0.0  8 
 35 Sidrys, Peter                U. of the South        24.82      24.70  +0.0  7 
 36 Yelverton, William           Unattached             24.94      25.13  +0.0  7 
 37 White, Essic                 Rust                   25.14      25.16  +0.0  7 
 38 Norris, Jason                Tuskegee               23.00      26.49  +0.0  5 
 39 Edwards, Will                U. of the South        27.14      26.80  +0.0  8 
 40 Sutrisno, Indra              U. of the South        25.95      27.66  +0.0  7 
 
Men 400 Meter Dash University
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Johnson, Micheal             Unat-T.S.U.            48.01      49.25   1 
  2 Frazier, Dezerick            Chattanooga            48.69      49.45   1 
  3 Moore, Nathaniel             M.T.S.U.               49.00      49.80   1 
  4 Reaves, Aaron                Morehouse              48.88      49.99   1 
  5 Buckner, Brennen             Morehouse              49.00      50.78   1 
  6 Burton, Lamonte              T.S.U.                 49.72      51.08   2 
  7 Kilson, Jonathan             Morehouse              49.86      51.12   2 
  8 Sam, Ulato                   Morehouse              50.19      51.18   3 
  9 Guthrie, Jakeenan            Unattached             51.30      51.63   3 
 10 Key, Tamorron                Unat-T.S.U.            51.61      51.86   3 
 11 Scales, Demarco              M.T.S.U.               53.78      52.08   5 
 12 Slaughter, Sharrieff         Unattached             50.80      52.10   3 
 13 Price, Markeith              Unat-T.S.U.            53.50      52.17   4 
 14 Harris, Drew                 Chattanooga            51.71      52.67   3 
 15 Alexander, Travon            T.S.U.                 53.00      53.03   4 
 16 Fayorsey, Jerald             Tuskegee               49.00      53.05   1 
 17 Foley, Ryan                  Lipscomb               52.93      53.75   4 
 18 Reynolds, Dontrell           Alabama A&M            53.57      53.80   5 
 19 McGee, Maurice               Tuskegee               52.00      53.93   4 
 20 Franks, Marcus               Rust                              54.25   6 
 21 Thomas, Devin                Tuskegee               53.55      54.71   4 
 22 Jones, Jarmal                Bethel (Tn)                       55.00   6 
 23 Loggins, Carlos              Rust                   54.49      55.03   5 
 24 Austell, Drew                Chattanooga            52.00      55.04   4 
 25 Strode, Brad                 Unat-T.S.U.            52.50      55.05   4 
 26 Hatter, Jerry                Rust                   56.46      55.57   5 
 27 Yelverton, William           Unattached             55.14      55.77   5 
 28 Singleton, Randall           Unattached             50.00      55.83   2 
 29 White, Essic                 Rust                              56.63   6 
 30 Sidrys, Peter                U. of the South        55.27      56.71   5 
 31 Major, Blair                 Tuskegee               50.00      56.98   2 
 32 Sutrisno, Indra              U. of the South        59.32    1:02.96   5 
 33 Edwards, Will                U. of the South      1:02.64    1:03.13   6 
 34 Norris, Jason                Tuskegee               52.50    1:06.13   4 
 
Men 800 Meter Run University
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Vasquez, Josh                Chattanooga          1:53.35    1:55.66  
  2 Mitchell, Karlton            Morehouse            1:52.23    1:55.76  
  3 Jones, Andrew                Unattached           1:56.80    1:55.87  
  4 Sanders, Reginal             Alabama A&M          1:58.30    1:57.20  
  5 Murray, Michael              Unattached           1:56.00    1:57.61  
  6 Jamill, Jackson              Unat-T.S.U.          1:54.73    1:57.69  
  7 Bufford, Blake               Morehouse            1:58.54    1:58.17  
  8 Gilpin, John                 Chattanooga          1:58.78    1:59.45  
  9 Hobbs, Christopher           T.S.U.               1:58.40    2:00.84  
 10 Manley-Lee, Joshua           Morehouse            1:59.00    2:01.15  
 11 Johnson, Donnie              Unat-T.S.U.          2:02.82    2:02.88  
 12 Owens, Jonathan              Unat-T.S.U.          1:57.24    2:03.89  
 13 O'Brien, Patrick             Chattanooga                     2:04.36  
 14 Blair, Deangelo              M.T.S.U.             2:03.84    2:05.09  
 15 McDaniel, Adivan             T.S.U.               2:04.00    2:07.23  
 16 Woodman, John                Unattached           2:06.00    2:08.04  
 17 Brace, Charles               Tuskegee             2:08.94    2:10.02  
 18 Hatter, Jerry                Rust                            2:10.42  
 19 Cooper, Brandon              Bethel (Tn)          2:06.68    2:10.86  
 20 Wilcox, Tyler                U. of the South      2:12.76    2:16.53  
 21 Loggins, Carlos              Rust                            2:17.24  
 22 Strickland, Geoffrey         U. of the South      2:22.11    2:25.02  
 23 Huff, Christopher            Lane                 2:23.45    2:25.05  
 
Men 1500 Meter Run University
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Chemaoi, Festus              Unat-M.T.S.U.        3:47.08    3:59.82  
  2 Wanuch, Nathan               Chattanooga          3:59.10    4:02.41  
  3 Cole, Mark                   Chattanooga          3:57.00    4:05.43  
  4 Bond, Clay                   U. of the South      4:04.60    4:12.90  
  5 Murray, Michael              Unattached           4:09.00    4:13.20  
  6 Haslerig, Alfred             Unattached           4:08.12    4:13.21  
  7 Lee, Khiry                   Morehouse            4:10.00    4:18.29  
  8 Woodman, John                Unattached           4:19.00    4:19.25  
  9 O'Brien, Patrick             Chattanooga          4:14.00    4:19.75  
 10 McLeod, Adam                 Tennessee Tech       4:20.00    4:21.52  
 11 Wooten, Michael              Morehouse            4:22.12    4:21.86  
 12 Smith, Sterling              Tennessee Tech       4:10.00    4:22.30  
 13 Taiget, Silas                Unat-M.T.S.U.                   4:23.02  
 14 Thornbury, Miller            U. of the South      4:28.75    4:30.62  
 15 Walker, Vermond              Tuskegee             4:05.82    4:32.69  
 16 Brace, Charles               Tuskegee             4:56.62    4:46.95  
 17 Cronin, Terry                U. of the South      4:59.00    4:51.16  
 18 Posey, Lovester              Tuskegee             4:19.20    6:09.38  
 
Men 5000 Meter Run University
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Taiget, Silas                Unat-M.T.S.U.                  15:47.00  
  2 Robb, Hudson                 U. of the South     15:43.80   16:29.89  
  3 Mahan, Mike                  Tennessee Tech      16:00.00   16:34.50  
  4 Smith, Sterling              Tennessee Tech      16:00.00   16:51.94  
  5 Walker, Vermond              Tuskegee            15:55.00   17:33.07  
  6 Andrzejewski, Kolbe          Tennessee Tech      17:30.00   17:35.16  
  7 Pennycuff, Matt              Tennessee Tech      17:00.00   17:56.65  
  8 Brace, Charles               Tuskegee            15:00.00   23:03.08  
 
Men 110 Meter Hurdles University
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 McDaniel, Donte'             Alabama A&M            14.47      14.66  +0.0  1 
  2 Evans, Marcus                Unattached             15.00      14.80  +0.0  1 
  3 Combest, Arthur              T.S.U.                 14.62      14.83  +0.0  1 
  4 Kelly, Jared                 Unattached                        15.18  +0.0  3 
  5 Jones, Erwin                 Unattached             15.00      15.27  +0.0  1 
  6 McDaniel, Darius             Alabama A&M            15.20      15.50  +0.0  2 
  7 Vinson, Michael              Morehouse              15.00      15.55  +0.0  1 
  8 Wolf, Andrew                 Lipscomb               15.73      15.62  +0.0  2 
  9 Reynolds, Tony               Morehouse              15.69      15.66  +0.0  2 
 10 Hirakawa, Josh               U. of the South        15.86      16.13  +0.0  2 
 11 Hawkins, Chris               T.S.U.                 15.58      16.51  +0.0  2 
 12 Blackett, Victor             Morehouse              16.23      16.77  +0.0  3 
 13 Posey, Lovester              Tuskegee               17.37      17.31  +0.0  3 
 14 Reaves, Aaron                Morehouse              16.43      17.55  +0.0  3 
 
Men 400 Meter Hurdles University
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Vinson, Michael              Morehouse              52.80      53.57   1 
  2 Michael, Jahleel             Unat-T.S.U.            55.40      54.78   1 
  3 Evans, Marcus                Unattached             52.20      55.88   1 
  4 Olson, Blake                 Chattanooga            54.15      57.31   1 
  5 Dobbins, Henry               Bethel (Tn)            58.60      57.78   2 
  6 Reynolds, Tony               Morehouse              53.54      58.69   1 
  7 Nicholson, Theodore          T.S.U.                 57.60      59.19   1 
  8 Hawkins, Chris               T.S.U.                 58.90    1:02.48   2 
  9 Blackett, Victor             Morehouse              58.00    1:25.23   2 
 -- McDaniel, Donte'             Alabama A&M                          DQ   2  went around hurdle
 
Men 3000 Meter Steeplechase University
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Walker, Vermond              Tuskegee            10:39.59   12:26.00  
  2 Wilcox, Tyler                U. of the South     11:03.83   12:38.62  
  3 McDaniel, Adivan             T.S.U.              10:45.00   13:17.62  
  4 Major, Blair                 Tuskegee            12:05.92   15:07.40  
 -- Norris, Jason                Tuskegee            12:00.00        DNF  
 
Men 4x100 Meter Relay University
============================================================================
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Alabama A&M  'A'                                    41.89      41.53   1 
     1) Delisser, Sean                  2) McDaniel, Darius               
     3) McDaniel, Donte'                4) Malone, Marion                 
  2 Greenville  'A'                                     41.70      41.80   1 
     1) Ambers, Anthony                 2) Gray, Bruce                    
     3) Garcia, Josh                    4) White, Brian                   
  3 Bethel (Tenn.)  'A'                                 41.92      41.88   1 
     1) DeBerry, Hunter                 2) Dial, Chaz                     
     3) Mann, Cordarious                4) Johnson, Brian                 
  4 Morehouse  'A'                                                 42.34   1 
     1) Gaines, Lionell                 2) Walls, Courtland               
     3) Buckner, Brennen                4) York, Sean                     
  5 Tennessee St.  'A'                                  41.59      42.36   1 
     1) Combest, Arthur                 2) Mallory, Julian                
     3) Burton, Lamonte                 4) Johnson, Micheal               
  6 Lane  'A'                                           42.56      43.02   1 
     1) Clay, Xavier                    2) Jamerson, Alex                 
     3) Howard, Jack                    4) Kearney, Vernon                
  7 Bethel (Tenn.)  'B'                                 45.00      43.33   2 
     1) Jones, Jarmal                   2) Meeks, Travis                  
     3) Brandy, Justin                  4) Dobbins, Henry                 
  8 Alabama A&M  'B'                                               43.65   2 
     1) Clark, Ahab                     2) McClammy, Afton                
     3) Sanford, Dexter                 4) Udae, Joshua                   
  9 Chattanooga  'A'                                               43.97   2 
 10 Tuskegee  'A'                                       41.80      43.98   1 
     1) Williams, Kaleep                2) Thomas, Devin                  
     3) Posey, Lovester                 4) Crutchfield, Alton             
 
Men 4x400 Meter Relay University
============================================================================
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Chattanooga  'A'                                  3:22.02    3:16.58   2 
     1) Frazier, Dezerick               2) Olson, Blake                   
     3) Harris, Drew                    4) Vasquez, Josh                  
  2 Tennessee St.  'A'                                3:18.90    3:16.75   2 
     1) Johnson, Micheal                2) Jamill, Jackson                
     3) Combest, Arthur                 4) Mallory, Julian                
  3 Tennessee St.  'B'                                3:20.50    3:22.59   2 
     1) Michael, Jahleel                2) Johnson, Donnie                
     3) Hobbs, Christopher              4) Key, Tamorron                  
  4 Alabama A&M  'A'                                  3:20.24    3:27.50   2 
     1) Sanders, Reginal                2) Sanford, Dexter                
     3) Delisser, Sean                  4) Malone, Marion                 
  5 Bethel (Tenn.)  'A'                               3:29.94    3:29.48   1 
     1) Dial, Chaz                      2) O'Neal, Darius                 
     3) Dobbins, Henry                  4) Cooper, Brandon                
  6 Tuskegee  'A'                                     3:18.08    3:29.77   2 
     1) Fayorsey, Jerald                2) Thomas, Devin                  
     3) Major, Blair                    4) Posey, Lovester                
  7 Tennessee St.  'C'                                3:25.00    3:35.42   1 
     1) Nicholson, Theodore             2) Dates, Royce                   
     3) Price, Markeith                 4) Owens, Jonathan                
  8 Tennessee St.  'D'                                3:27.00    3:35.87   1 
     1) Alexander, Travon               2) Jenkins, Sean                  
     3) Hughes, Avian                   4) Hawkins, Chris                 
  9 Lane  'A'                                         3:32.00    3:46.11   1 
     1) Golston, William                2) Hollis, Rico                   
     3) Perry, Devon                    4) Moore, Gregory                 
 
Men High Jump University
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Prude, Gemikal               Unattached             2.03m      2.08m    6-09.75 
  2 Combest, Arthur              T.S.U.                 2.03m      2.03m    6-08.00 
  3 Rice, Daryl                  Unattached             2.05m      1.98m    6-06.00 
  4 Amisial, Arvon               Morehouse              1.98m      1.93m    6-04.00 
  5 Zeman, Cameron               M.T.S.U.               2.01m      1.93m    6-04.00 
  6 Ocasio, Brian                Unattached             1.93m      1.83m    6-00.00 
 -- Jenkins, Sean                Unat-T.S.U.            1.98m         NH            
 -- Brown, Anfrenee              Rust                   1.73m         NH            
 -- Clark, Ahab                  Alabama A&M            1.75m         NH            
 -- Malone, Marion               Alabama A&M            1.82m         NH            
 -- Deason, Andrew               Bethel (Tn)            1.84m         NH            
 -- Brandy, Justin               Bethel (Tn)            1.88m         NH            
 
Men Pole Vault University
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Floyd, Kevin                 Lipscomb               4.51m      4.26m   13-11.75 
  2 Key, Tamorron                Unat-T.S.U.            3.81m      3.84m   12-07.25 
  3 Walters, Thomas              U. of the South        3.65m      3.53m   11-07.00 
  4 Wooten, Michael              Morehouse              3.04m      2.62m    8-07.00 
  5 Williams, Stefan             Morehouse              2.89m      2.26m    7-05.00 
 
Men Long Jump University
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Gbagbeke, Stanley            Unat-M.T.S.U.          7.90m      7.72m   NWI  25-04.00 
  2 Atosona, Solomon             M.T.S.U.               7.22m      7.12m   NWI  23-04.50 
  3 Rory, Kameron                M.T.S.U.               7.11m      7.01m   NWI  23-00.00 
  4 Sanford, Jonathan            Alabama A&M            6.93m      6.92m   NWI  22-08.50 
  5 Hughes, Avian                Unat-T.S.U.            7.04m      6.91m   NWI  22-08.00 
  6 Dial, Chaz                   Bethel (Tn)            7.09m      6.80m   NWI  22-03.75 
  7 Fayorsey, Jerald             Tuskegee               6.54m      6.76m   NWI  22-02.25 
  8 Vinson, Michael              Morehouse              6.56m      6.70m   NWI  21-11.75 
  9 Mitchell, Arin               Tuskegee               5.94m      6.36m   NWI  20-10.50 
 10 Brandy, Justin               Bethel (Tn)            6.46m      6.29m   NWI  20-07.75 
 11 Love, Caleb                  Lipscomb               6.10m      6.27m   NWI  20-07.00 
 12 Sanford, Dexter              Alabama A&M            6.84m      6.25m   NWI  20-06.25 
 13 McClammy, Afton              Alabama A&M            6.12m      6.21m   NWI  20-04.50 
 14 Lee, David                   Morehouse              6.91m      5.99m   NWI  19-08.00 
 14 James, Luke                  Bethel (Tn)            6.36m      5.99m   NWI  19-08.00 
 16 Primus, Theodore             Morehouse              6.54m      5.95m   NWI  19-06.25 
 17 Britt, Julian                Rust                              5.86m   NWI  19-02.75 
 18 Heffner, Nikko               Rust                   5.80m      5.84m   NWI  19-02.00 
 19 Deason, Andrew               Bethel (Tn)            6.34m      5.79m   NWI  19-00.00 
 20 sampson, billie              Bethel (Tn)            6.19m      5.75m   NWI  18-10.50 
 21 McGee, Maurice               Tuskegee               6.22m      5.70m   NWI  18-08.50 
 22 Jenkins, Reginald            Rust                   4.72m      5.62m   NWI  18-05.25 
 23 Fields, Willis               Tuskegee               6.20m      5.52m   NWI  18-01.50 
 24 Gunn, Kenneth                Alabama A&M            5.61m      5.43m   NWI  17-09.75 
 25 McDowell, Lawrence           Tuskegee               5.78m      5.28m   NWI  17-04.00 
 26 Brown, Anfrenee              Rust                   5.31m      5.09m   NWI  16-08.50 
 -- Price, Markeith              Unat-T.S.U.            6.72m       FOUL                 
 
Men Triple Jump University
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Lee, David                   Morehouse             15.21m     14.47m   NWI  47-05.75 
  2 Amisial, Arvon               Morehouse             14.89m     14.18m   NWI  46-06.25 
  3 Hughes, Avian                Unat-T.S.U.           14.46m     14.12m   NWI  46-04.00 
  4 James, Luke                  Bethel (Tn)           14.73m     13.79m   NWI  45-03.00 
 -- McDowell, Lawrence           Tuskegee              13.83m         ND   NWI           
 -- Sanford, Jonathan            Alabama A&M           14.00m         ND   NWI           
 -- Fayorsey, Jerald             Tuskegee              14.00m         ND   NWI           
 -- Jenkins, Reginald            Rust                  11.07m         ND   NWI           
 -- sampson, billie              Bethel (Tn)           12.71m         ND   NWI           
 -- Dial, Chaz                   Bethel (Tn)           13.40m         ND   NWI           
 -- Gunn, Kenneth                Alabama A&M           14.23m         ND   NWI           
 -- Atosona, Solomon             M.T.S.U.              14.91m         ND   NWI           
 -- Rory, Kameron                M.T.S.U.              14.10m         ND   NWI           
 -- Jones, Erwin                 Unattached            12.80m       FOUL                 
 -- Price, Markeith              Unat-T.S.U.           13.73m       FOUL                 
 -- Love, Caleb                  Lipscomb              13.00m       FOUL                 
 -- McGee, Maurice               Tuskegee              12.36m       FOUL                 
 
Men Shot Put University
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Ward, Houston                Lipscomb              15.26m     13.80m   45-03.50 
  2 Griffin, Alex                T.S.U.                14.18m     13.59m   44-07.00 
  3 Bond, Demacarus              Bethel (Tn)           12.50m     13.04m   42-09.50 
  4 Greene, Demarcus             Greenville            14.23m     12.52m   41-01.00 
  5 Fridge, Erwin                Greenville            13.66m     12.46m   40-10.50 
  6 Wright, Winston              Tuskegee              12.40m     11.36m   37-03.25 
  7 Taylor, Justin               U. of the South       12.66m     11.33m   37-02.25 
  8 Blanton, Lester              Unattached            13.28m     10.66m   34-11.75 
  9 sampson, billie              Bethel (Tn)           11.70m     10.63m   34-10.50 
 10 Dickens, Brian               Bethel (Tn)           10.60m     10.57m   34-08.25 
 11 Eugene, Joaquennsi           Alabama A&M           14.50m     10.39m   34-01.25 
 12 Adesoli, Ahmad               Rust                  10.15m      9.81m   32-02.25 
 13 Udae, Joshua                 Alabama A&M                       9.72m   31-10.75 
 14 McFarland, Antonio           Tuskegee              10.40m      9.69m   31-09.50 
 15 Alston, JaVanti              Bethel (Tn)           11.12m      8.77m   28-09.25 
 16 Lineberry, Bradford          Lipscomb               8.79m      8.62m   28-03.50 
 17 Wilson, Octavio              Lane                  12.19m      8.41m   27-07.25 
 18 Woodard, Clavon              Lane                  12.70m      7.83m   25-08.25 
 -- Gilbert, KC                  Greenville            12.52m       FOUL            
 
Men Discus Throw University
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Waugh, Bryan                 Greenville            42.00m     42.99m     141-00 
  2 Greene, Demarcus             Greenville            42.20m     41.92m     137-06 
  3 Taylor, Justin               U. of the South       42.38m     41.52m     136-03 
  4 Fridge, Erwin                Greenville            44.74m     39.19m     128-07 
  5 Griffin, Alex                T.S.U.                40.56m     36.36m     119-03 
  6 Neal, Patrick                Lane                  34.84m     33.55m     110-01 
  7 Wright, Winston              Tuskegee              33.04m     30.96m     101-07 
  8 McFarland, Antonio           Tuskegee              31.41m     30.06m      98-07 
  9 Tyus, Jermaine               Lane                  30.65m     22.86m      75-00 
 10 Norris, Jason                Tuskegee              30.00m     13.95m      45-09 
 
Men Hammer Throw University
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Kuusisto, Josh               Greenville            50.87m     53.70m     176-02 
  2 Fridge, Erwin                Greenville            43.77m     46.70m     153-02 
  3 Ward, Houston                Lipscomb              40.32m     40.17m     131-09 
  4 Alston, JaVanti              Bethel (Tn)           34.32m     39.72m     130-04 
  5 Gilbert, KC                  Greenville            40.50m     39.49m     129-07 
  6 Dickens, Brian               Bethel (Tn)           41.93m     39.32m     129-00 
  7 Burks, Galvin                Alabama A&M           33.21m     36.62m     120-02 
  8 Waugh, Bryan                 Greenville            39.29m     36.26m     118-11 
  9 Greene, Demarcus             Greenville            37.50m     34.48m     113-01 
 10 Lineberry, Bradford          Lipscomb              27.70m     33.24m     109-01 
 11 Griffin, Alex                T.S.U.                32.41m     28.74m      94-03 
 12 Eugene, Joaquennsi           Alabama A&M           26.92m     28.40m      93-02 
 
Men Javelin Throw University
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Jones, Erwin                 Unattached            58.06m     56.90m     186-08 
  2 Ray, Austin                  Lipscomb              54.78m     49.86m     163-07 
  3 Fields, Willis               Tuskegee              45.00m     45.15m     148-01 
  4 Deason, Andrew               Bethel (Tn)           50.94m     44.19m     145-00 
  5 Clevenger, John              Lipscomb              46.32m     43.49m     142-08 
  6 Wright, Winston              Tuskegee              42.94m     41.68m     136-09 
  7 Reaves, Aaron                Morehouse             38.12m     36.56m     119-11 
  8 Burks, Galvin                Alabama A&M           33.90m     36.22m     118-10 
  9 Ray, Keith                   Unattached            40.00m     35.78m     117-05 
 10 Wooten, Michael              Morehouse             30.31m     31.70m     104-00 
 11 Sojourner, Marcus            Morehouse             45.00m     30.30m      99-05 
 12 McFarland, Antonio           Tuskegee              26.96m     29.72m      97-06 
 13 Yancey, Monte'               T.S.U.                           29.64m      97-03 
 14 Mitchell, Arin               Tuskegee              30.63m     28.98m      95-01 
 15 Udae, Joshua                 Alabama A&M                      26.82m      88-00 
 16 Williams, Stefan             Morehouse             30.40m     26.60m      87-03 
 17 Posey, Lovester              Tuskegee              25.83m     25.44m      83-05 
 18 Price, Markeith              Unat-T.S.U.                      25.04m      82-02 
 19 Griffin, Alex                T.S.U.                30.66m     24.77m      81-03 
 20 Blanton, Lester              Unattached            39.62m     24.58m      80-08 
 21 Billings, Linus              U. of the South       25.87m     22.27m      73-01 
 « Back to GoBlueRaiders.com