GoBlueRaiders.com THE OFFICIAL WEBSITE OF MIDDLE TENNESSEE STATE UNIVERSITY ATHLETICS

Blue Raider grab two titles on Day 2 of Sea Ray

Kapkiai breaks record, Makabu wins triple jump

April 12, 2013 · @MTAthletics

KNOXVILLE, Tenn. - With Day 2 of the Sea Ray Relays complete, MT broke 10 personal best marks, grabbed two titles and set one school record.

Lucy Kapkiai previously held the school record in the 10,000 meters, but shattered her time by nearly 45 seconds, winning the women's race in 35:47.01.  Kapkiai's previous mark was 36:33.63.

France Makabu won MT's other title, hitting 40 feet, nine inches in the triple jump for the win.

Ann Dudley hit an outdoor season low in the high jump, but still managed to take second, leaping to a height of 1.70 meters (five feet, seven inches).

In the men's 400 meter dash, Geoffrey Akena's time of 48.78 was not a personal record, but placed him 10th across the finish line.

The Blue Raiders set three personal bests, and had two top 10 finishes in the women's 3,000 meters.  Autumn Gipson (10:23.35) and Jackline Kiprono (10:34.37) finished fifth and 10th, respectively, while Stephanie Smith (10:51.74) was 12th.

Shadrack Matelong shattered his personal best by nearly 30 seconds in the men's 5,00 meter run, crossing the finish in 14:41.20 to take third place.

Day 3 of the Sea Ray Relays continues tomorrow, beginning at 12:30 p.m.  MT will also have team members at the Boston Moon Invitational in Nashville, hosted by Tennessee State.

Complete Results (MT Only)

Women's High Jump
2. Ann Dudley (1.70m / 5-7.00)
-- Pershawna Williams (No Height)

Women's Triple Jump
1.  France Makabu (12.42m / 40-9.00)

Women's 100 Meter Dash Prelims (Top 8 Qualify)
32. Jasmine Abrams (12.48 / 1.5 wind)
34. Sheniece Daphness (12.49 (12.489) / 2.7 wind

Men's 100 Meter Dash Prelims (Top 8 Qualify)
35. Kendall Bacchus (10.92 (10.914) / 2.1 wind)

Women's 100 Meter Hurdles
13. Christal Wilson (14.35 / 4.1 wind)
29. Ann Dudley (14.84 / 4.1 wind)

Women's 200 Meter Dash Prelims (Top 8 Qualify)
35. Sheniece Daphness (25.53 / 2.1 wind)

Men's 200 Meter Dash Prelims (Top 8 Qualify)
12. Rycine Ellison (21.39 (21.388) / 1.7 wind) - P
17. Noah Akwu (21.56 / 2.0 wind)

Women's 400 Meter Dash
18. Amber Jackson (58.20)
25. Ginasia Hamilton (59.60)

Men's 400 Meter Dash
10. Geoffrey Akena (48.78)

Women's 800 Meters
16. Tressanique Hampton (2:13.91) - P
22. Rachel Islam (2:16.34) - P

Men's 800 Meters
23. Asa Bowman (1:55.76)

Women's 1,500 Meters
12. Julia Kitevski (4:53.78)

Men's 1,500 Meters
13. Robinson Simatei (4:00.33)
16. Alden Dixon (4:01.87) - P
17. Silas Taiget (4:02.47)

Women's 3,000 Meters
5. Autumn Gipson (10:23.35) - P
10. Jackline Kiprono (10:34.37) - P
12. Stephanie Smith (10:51.74) - P

Men's 5,000 Meters
3.  Shadrack Matelong (14:41.20) - P

Women's 10,000 Meters
1.  Lucy Kapkiai (35:47.01) - P - School Record

Men's 10,000 Meters
26.  Keith Davis(32:16.00) - P

Follow the Blue Raiders on Twitter @MTAthletics for continued updates.